Home WiadomościZ kraju To już 180 lat!

To już 180 lat!

Redakcja

podróż po prowincjach9 i 10 maja 2015 r. w Domu Prowincjalnym w Orliku trwały uroczystości jubileuszowe 180  rocznicy powstania Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej. Uroczystości były transmitowane przez Diecezjalne Radio Głos. 

Jubileusz został uroczyście otwarty przez Przełożoną Prowincjalną, S. Mironę Turzyńską, która w słowie wstępnym wyjaśniła znaczenie i sens jubileuszu. Będziemy na nowo odkrywać łaskę początków i z wdzięcznością wspominać przeszłość, całym sercem przeżywać teraźniejszość i ufnie otwierać się na przyszłość – zapowiedziała. Następnie dźwięk rogu, tak jak w czasach biblijnych zainaugurował dni jubileuszowe – czas łaski od Pana.

Kolejnym punktem jubileuszu było Misterium Dziękczynne ”Łaska początków”, które nawiązywało do wydarzeń historycznych sięgających początku zgromadzenia wykonane przez postulantki, nowicjuszki, dzieci oraz młodzież. Po misterium wszyscy obecni udali się cmentarz, by pomodlić się za zmarłe siostry, ktore już zakończyły swą ziemską wędrówkę. Pierwszy dzień jubileuszu zakończył się Wieczorem Uwielbienia, który poprowadził O. Andrzej Sąsiadek OFM Conv. Był to czas wspólnego uwielbienia Dawcy powołania i Pana historii.

10 maja o godz. 9.00. s. Mirona Turzyńska wygłosiła wykład: Pamięć, wdzięczność, wierność, nadzieja. Te cztery wartości porównała do diamentów, które są zwyczajnym węglem ziemi, który przetrwał próbę ognia, by stać się silnym, przejrzystym i cennym. W swym słowie podkreśliła, że 180 lat historii Zgromadzenia to 180 lat modlitwy, 180 lat służby, 180 lat nieustannego nawracania się. To jest cała suma dobra, która pomnożona o liczbę sióstr staje się ogromną wartością w dziejach Kościoła i świata. Patrząc dziś na twarz naszej, międzynarodowej Kongregacji, widzę jej twarz pełną kontemplacji, twarz wielokulturową, widzę jej twarz miłosierną, mądrą i odważną, ale jest to twarz także cierpiąca, pokryta zmarszczkami. W niektórych rejonach świata jest to twarz młoda, uśmiechnięta i witająca. Jest to twarz matki. Należy nam ucałować tę twarz.

O godz. 11.00. odbyła się uroczysta dziękczynna Eucharystia, której przewodniczył Biskup Pelpliński Ryszard Kasyna. Mszę koncelebrowali kapłani pracujący razem z siostrami w różnych miejscach w Polsce. W eucharystycznym dziękczynieniu uczestniczyło 120 sióstr franciszkanek z Polski i Białorusi, siostry zmartwychwstanki, siostry pallotynki, rodziny sióstr, przyjaciele i władze samorządowe różnych szczebli.

W homilii bp Kasyna przypomniał historię początków zgromadzenia w Holandii. Powiedział, że były to czasy, gdy „obok sytych byli głodni, obok posiadających domy byli bezdomni, właśnie wtedy na spotkanie biednych, chorych, ludzi młodych i starszych wyszła kobieta Kościoła – Katarzyna Damen, zapatrzona w św. Franciszka” – mówił biskup.

Bp Kasyna zauważył, że początek działalności sióstr w Polsce (w Chojnicach) wypada na okres zaborów, kiedy zakon zaproponował „dzieło służby, prostoty i miłości”, które jest „źródłem pokoju”. Na koniec homilii kaznodzieja zachęcał siostry franciszkanki do wierności dziedzictwu Katarzyny Damen mówiąc: gdyż „świat was potrzebuje, potrzebuje waszego świadectwa, prostoty, miłości, potrzebuje was nasza Ojczyzna, diecezja pelplińska, bo wasz charyzmat nigdy się nie wyczerpie – powiedział bp Kasyna. Po homilii siostry odnowiły śluby zakonne.

Liturgia była ubogacona elementami kultur i rytuałów krajów i kontynentów, na których posługują siostry. Między innymi uroczyście zostało wniesione Pismo św. na rozpoczęcie liturgii Słowa przy rytmie bębnów ze śpiewem w języku suahili. Uroczyste Te Deum odśpiewane na końcu mszy było wyrazem radości i wdzięczności Bogu za 180 lat posługi sióstr.

Po mszy św. odbyło się posadzenie dębu jubileuszowego w parku orlickim. Został on nazwany „Kreppel” od nazwy domu, w którym powstało zgromadzenie. Dąb to drzewo mocne, wyrastające ponad stulecia. Będzie ono świadkiem dalszej historii zgromadzenia. Uroczystego posadzenia drzewa dokonali: Ks. Biskup Diecezjalny – Ryszard Kasyna, Przełożona Prowincjalna – S. Mirona Turzyńska, proboszcz parafii Leśno – Ks. Stanisław Pluto-Prondziński, kapelan sióstr – O.Łukasz Rosiak, radna sejmiku wojewódzkiego p. Danuta Sikora, radny powiatu chojnickiego p. Tomasz Orzłowski, przewodnicząca Rady Miejskiej w Brusach p. Beata Zblewska, sołtys wsi Orlik – p. Magdalena Rogalla, przedstawiciel dobrodziejów sióstr – P. Marian Wróblewski oraz Rada Prowincjalna i przełożone wspólnot prowincji polskiej.

Po wspólnym posiłku goście zostali zaproszeni do obejrzenia wielobarwnej podróży po wszystkich prowincjach zgromadzenia. Siostry w sposób bardzo kreatywny przybliżyły gościom różnorodność i bogactwo swego międzynarodowego zgromadzenia obecnego w 12 krajach świata.  Był to czas wielkiej radości i jedności.

Na zakończenie świętowania zostało poświęcone nowe boisko sportowe, które znajduje się w parku sióstr. Zaproszeni goście wykonali na inaugurację kilka strzałów z rzutu karnego.

W czasie dni jubileuszowych czynne było stoisko z wykonanymi pracami sióstr, pochodzącymi z różnych prowincji, dochód został przeznaczony na misje w Tanzanii. Każdy z zaproszonych gości otrzymał pamiątki jubileuszowe.

Zobacz: www.siostryzorlika.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda