Home WiadomościZ kraju Toruń: 13. Dziękczynienie w Rodzinie

Toruń: 13. Dziękczynienie w Rodzinie

Redakcja

Rodzina Radia Maryja już po raz trzynasty – w sobotę, 4 września 2021 r., – zgromadziła się na wspólnym dziękczynieniu w Toruniu, by dziękować za 30 lat działalności katolickiej rozgłośni i związanych z nią dzieł.

Tegoroczne Dziękczynienie w Rodzinie rozpoczęło się nowenną przed 30. rocznicą powstania Radia Maryja. W samo południe w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II sprawowana była Msza święta. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Wiesław Śmigiel, ordynariusz diecezji toruńskiej.

– Dziękujemy dziś za małżeństwa i rodziny, za Rodzinę Radia Maryja. Niech to dzieło pomaga nam w drodze do Boga, rozbudza naszą miłość do Kościoła. Dziękujemy za modlitwę, za katechezy, za przybliżanie słów Pisma Świętego, Słów Życia, za informacje z życia Kościoła. Jesteśmy wdzięczni za nieustanne przypominanie nauczania naszych pasterzy – mówił duszpasterz.

Słowa pozdrowień do Rodziny Radia Maryja skierował o. Dariusz Paszyński CSsR, wikariusz Prowincjała Prowincji Warszawskiej Redemptorystów.

– Kochani, chciałbym dzisiaj, dziękując za wasz entuzjazm, za waszą wiarę, dodać Wam otuchy i powiedzieć, że jeśli doświadczacie odrzucenia i nierozumienia, to jest rzecz normalna. Nie dziwmy się temu, ale dalej z odwagą, cierpliwie, trwajmy przy Chrystusie i idźmy ewangelizować ten świat – akcentował o. Dariusz Paszyński CSsR.

Minister edukacji i nauki, prof. Przemysław Czarnek mówił o wielkim darze, jakim jest dla naszej ojczyzny Radio Maryja.

– Co by było, gdyby nie Radio Maryja? Wówczas walec laicyzacji przejechałby nas jak na Zachodzie. Myśląc o przeszłości, dziękujemy za Radio Maryja, za biskupów, takich jak ks. bp Wiesław Śmigiel – wykształcony w KUL. Za KUL też dziękujemy. Dziękujemy także za wszystkich naszych wybitnych bohaterów, przodków, mężów stanu, dzięki którym dzisiaj tu jesteśmy – w wolnej Polsce – zwrócił uwagę minister edukacji i nauki.  

Wiceminister obrony narodowej, Wojciech Skurkiewicz dziękował Rodzinie Radia Maryja za wielką modlitwę w intencji naszej ojczyzny.

– Chcę serdecznie podziękować za Rodzinę Radia Maryja i za te najmniejsze koła, które każdego dnia tak mocno wspierają nas polityków modlitwą, dobrym słowem, często telefonem, który w trudnych chwilach jest szczególnie przydatny – wskazał wiceminister.  

Podczas uroczystości przekazany został dar dla powstającego Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II.

– Jednym z takich przedmiotów, który dzisiaj chcemy przekazać i za który dziękujemy anonimowym darczyńcom, jest piękna szabla z 1938 roku, dedykowana dowódcy Ułanów Pomorskich. Jest to drugi egzemplarz szabli tzw. polskiej L34. Pierwszy znajduje się w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie – powiedział Andrzej Jaworski, sekretarz Rady Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II.

Drugim eksponatem, jaki został podarowany muzeum, jest brązowy pierścień z liliami z 1100 roku oraz pieczęć cesarza Leona I z V wieku.

Tegoroczne uroczystości odbywały się pod honorowym patronatem księdza biskupa Wiesława Śmigla, ordynariusza diecezji toruńskiej, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, ministra edukacji i nauki prof. Przemysława Czarnka oraz prezydenta Torunia Michała Zaleskiego.

TV Trwam News; radiomaryja.pl

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda