Home WiadomościZ kraju Toruń: kościół Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II

Toruń: kościół Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II

Redakcja

Radio MaryjaW Toruniu odbyły się uroczystości konsekracji przez papieskiego legata kościoła Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. W programie znalazł się koncert, a także modlitwa: różańcowa i Koronką do Bożego Miłosierdzia. 

Za obecność kard. Zenona Grocholewskiego dziękował dyrektor Radia Maryja: „Wczoraj rozmawiałem z księdzem kardynałem, legatem papieskim. Powiedział, że to coś niesamowitego, bo zwykle Papież posyła legata na jakąś uroczystość historyczną, a tutaj jest legat papieski na poświęcenie świątyni” – mówił o. Tadeusz Rydzyk.

W specjalnym liście do kard. Grocholewskiego Papież Franciszek podkreślił, że trzeba „aby wierni umiłowanej Polski także dzisiaj ukazali całemu światu miłość Ewangelii i przykład chrześcijańskich cnót, jakie należy urzeczywistniać w codziennym życiu”.

R. Łączny, KAI/ rv

Za: Radio Watykańskie


Trwają centralne uroczystości konsekracji kościoła pw. NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. „Cieszymy się tym żywym Kościołem, który jest tutaj” – podkreślił o. Tadeusz Rydzyk CSsR. „Tym, co nas wszystkich łączy jest (…) miłość do Ojczyzny” – mówiła premier Beata Szydło.

O godz. 15.30 rozpoczęła się Msza św. z udziałem księży kardynałów, biskupów, przedstawicieli władz centralnych i samorządowych oraz pielgrzymów. Eucharystii przewodniczy ks. kard. Zenon Grocholewski, specjalny wysłannik Ojca Św. na to wydarzenie.

Przybyłych gości przywitał o. Tadeusz Rydzyk CSsR. Dyrektor Radia Maryja przypomniał, że data dzisiejszych uroczystości nie jest przypadkowa. 96 lat temu urodził się św. Jan Paweł II, zaś 18 maja 1944 roku polscy żołnierze odnieśli historyczne zwycięstwo w bitwie o Monte Cassino.

– Wotum wdzięczności za św. Jana Pawła II pod wezwaniem NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II – dzisiaj jego urodziny! Ale dzisiaj też rocznica Monte Cassino. To (było) zwycięstwo, które przyszło przez Maryję, jak mówił ks. kard. Hlond –podkreślił Dyrektor toruńskiej rozgłośni.

Na obchody konsekracji świątyni licznie przybyli przedstawiciele Kościoła m.in. ks. kard. Stanisław Dziwisz – metropolita krakowski, ks. abp Sławoj Leszek Głódź – metropolita gdański, ks. bp Andrzej Suski – ordynariusz toruński, ks. abp Mieczysław Mokrzycki – metropolita lwowski czy ks. abp Marek Jędraszewski – zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Nie zabrakło też przedstawicieli władz państwowych i lokalnych. W uroczystościach udział bierze m.in. premier RP Beata  Szydło. W słowach skierowanych do Rodziny Radia Maryja szefowa rządu wskazywała, że tym, co łączy uczestników dzisiejszych uroczystości jest miłość do Ojczyzny.

– Każdy z nas będzie pewnie na swój sposób przeżywał tę uroczystość. Każdy z nas gdzieś po cichu będzie w swoim sercu modlił się za rzeczy dla niego ważne, ale myślę, że tym, co nas wszystkich łączy jest to, że jesteśmy Polakami, że jesteśmy rodziną i że kochamy naszą Ojczyznę. Kiedy tak patrzę na Państwa, na nas wszystkich, na ten kolorowy tłum, radosny, roześmiany, to myślę sobie, że dobrze jest żyć w Polsce – mówiła premier.

Jak dodała szefowa rządu, transparenty pielgrzymów wskazują, że w Toruniu rzeczywiście jest dziś cała Polska. Polityk podziękowała Rodzinie Radia Maryja za wsparcie i modlitwę.

– Ja – jeżdżąc po Polsce – spotykam wielu ludzi, którzy podchodzą do mnie, mówią: „Modlimy się za Panią, modlimy się za rząd, modlimy się za Was, modlimy się za Polskę, jesteśmy z Wami”. Dziękuję Wam bardzo serdecznie za to, bo potrzeba nam tej siły, potrzeba nam tej wiary, którą mamy wszyscy i potrzeba nam tej pewności, że wy jesteście z nami. Za to serdecznie wam wszystkim dziękuję. A teraz chodźmy pomodlić się za Polskę – mówiła premier Beata Szydło.

W Eucharystii uczestniczą ministrowie polskiego rządu, a także prezes Prawa i Sprawiedliwości dr Jarosław Kaczyński. Msza św. rozpoczęła się od odczytania listu papieża Franciszka skierowanego do ks. kard. Zenona Grocholewskiego ws. konsekracji toruńskiej świątyni.

Do Torunia licznie przybyli pielgrzymi z całej Polski. Organizatorzy wydarzenia przygotowali bogatą ofertę kulturalną. Na scenie wystąpili o. Mariusz Małkiński OSPPE, Maciej Wróblewski i Eleni.

Za: Radio Maryja


Z okazji konsekracji świątyni pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, list do uczestników dzisiejszych uroczystości skierował prezydent Polski Andrzej Duda.

Podkreślił w nim, że w czasach komunizmu Karol Wojtyła dał Polakom ogromne wsparcie moralne. Andrzej Duda podziękował za stworzenie kaplicy, w której umieszczono nazwiska Polaków, którzy w czasie wojny ratowali Żydów. Prezydent przypomniał również o dwóch ważnych wydarzeniach, które w tym roku obchodzone są w Polsce: 1050. rocznicy chrztu Polski oraz Światowych Dniach Młodzieży.

Całość listu prezydenta Andrzeja Dudy o okazji konsekracji kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II:

* * *

Prezydent
Rzeczypospolitej Polskiej

Warszawa, 18 maja 2016 roku

Uczestnicy
uroczystości konsekracji kościoła
pw. NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II
w Toruniu

Eminencjo, Księże Kardynale Legacie!
Ekscelencje, Księża Biskupi!
Wielebny Ojcze Prowincjale!
Czcigodny Ojcze Dyrektorze!
Czcigodni Ojcowie Redemptoryści!
Wielebni Kapłani!
Szanowni Państwo!

Szesnastego października 1978 roku rozpoczął się nowy rozdział w dziejach chrześcijaństwa, a jednocześnie nowy, ważny rozdział w historii Polski. Biały dym nad Kaplicą Sykstyńską obwieścił wybór nowego papieża. Był nim Karol Wojtyła, późniejszy święty Jan Paweł II. Wizjoner i reformator, apostoł i humanista, orędownik jedności chrześcijan, pokoju społecznego i pokoju między narodami. Myśliciel, który wnikliwie opisał węzłowe problemy ludzkości u schyłku XX wieku. A jednocześnie charyzmatyczny człowiek czynu, Papież Pielgrzym. Przeszedł do historii jako ten, który głosząc program nowej ewangelizacji, przygotował ponadmiliardową wspólnotę Kościoła katolickiego na wyzwania trzeciego tysiąclecia.

My, Polacy nie możemy też zapominać o ogromnym wsparciu duchowym i moralnym, którego Jan Paweł II udzielał nam podczas nocy komunizmu oraz później, u początków wolnej Polski. Jak jeszcze nikt przed nim zwrócił oczy świata ku naszej Ojczyźnie. Na wszystkich kontynentach poznawano lub przypominano sobie osiągnięcia naszego narodu, nasz wkład w światowe dziedzictwo kultury, dzieje polskiego państwa oraz chwałę polskiego oręża. A także ogrom cierpień, które rozpoczęły rozbiory i których apogeum była wojna światowa. Dzięki biografii Jana Pawła II, dzięki jego wypowiedziom i symbolicznym gestom zaczęto częściej mówić i pisać o naszych rodakach. ratujących Żydów z rąk niemieckich nazistów. Niezmiernie się cieszę, że w tej nowoczesnej, okazałej świątyni znalazła się kaplica z wypisanymi nazwiskami Polaków, którzy w „czasach pogardy”, ratując bliźnich, żydowskich współobywateli, z narażeniem życia własnego i swoich bliskich, dawali świadectwo najwyższym wartościom etycznym i zasadom chrześcijaństwa.

Obchody 1050-lecia Chrztu Polski oraz Światowe Dni Młodzieży w Krakowie sprawiają, że nasza Ojczyzna znowu przykuwa uwagę świata. Będziemy z dumą prezentować zarówno najgłębsze źródła polskiej tożsamości i kultury, jak i ogromny wkład, jaki Polacy wnieśli w budowę i obronę cywilizacji chrześcijańskiej. Będziemy spotykać się z naszymi gośćmi i mówić im o współczesnych osiągnięciach i aspiracjach Polski, o naszej wizji przyszłości Europy i całego globu. Ze czcią i wdzięcznością będziemy wspominać naszego najwybitniejszego rodaka, świętego Jana Pawła II. Myślę, że ten nowy, piękny kościół, wzniesiony staraniem Ojców Redemptorystów i dzięki ofiarności społeczeństwa polskiego w kraju i na obczyźnie, konsekrowany w rocznicę urodzin Papieża Polaka i stanowiący wotum wdzięczności za jego pontyfikat, będzie nie tylko pomnikiem Jego samego. W pewnym sensie będzie to również pomnik naszej kultury — polskości opartej na szacunku dla osoby ludzkiej i umiłowaniu wolności, na wartościach ewangelicznych i patriotyzmie. Pomnik kultury, która dała światu Jana Pawła II.

Życzę, aby dzisiejsza uroczystość była dla Państwa umocnieniem duchowym oraz aby utwierdziła Państwa w przywiązaniu do Polski — do jej najtrwalszych, a zarazem najpiękniejszych tradycji i wartości.

Z wyrazami szacunku

Andrzej Duda

Za: Radio Maryja

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda