Toruń: nowenna przed odpustem w sanktuarium NMP Gwiazdy NE i św. Jana Pawła II

Kościół - Sanktuarium pw. NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w ToruniuOdpust w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu przypadnie na święto liturgiczne Papieża Polaka – dokładnie 22 października 2016 r. Od 16 do 23 października 2016 r. trwa nowenna odpustowa oraz adoracja Najświętszego Sakramentu przy ołtarzu „Światło pojednania i pokoju”.

W niedzielę, 16 października 2016 r. w świątyni zainaugurowano adorację Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju na świecie. Uroczystej Mszy św. przewodniczył o. Janusz Sok CSsR, prowincjał warszawskiej Prowincji Redemptorystów. W homilii podkreślał, że siłą dla każdego z nas jest wiara.

– Rozejrzyj się siostro i bracie i zobacz ludzi świętych, i dobrych. I nie daj sobie wmówić, że jest tylko zło i podłość. Siłą i tarczą dla Ciebie, dla mnie i dla Kościoła jest wiara i dobroć ludzi, którzy swoje życie odkrywają jako piękne, bo wiara daje takie światło i takie przekonanie – wskazał o. Janusz Sok CSsR.

Docelowo ołtarz udaje do Rwandy do Sanktuarium Matki Bożej Słowa w Kibeho. To właśnie tam zostanie utworzone kolejne Międzynarodowe Centrum Modlitwy o Pokój, w ramach prowadzonego przez Stowarzyszenie Communita Regina della Pace dzieła „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”. Jak mówił Kamil Drapikowski, współautor projektu ołtarza, pierwsze z tych miejsc powstało w Ziemi Świętej, w Betlejem.

– W Palestynie, gdzie wszystko się zaczęło, gdzie Chrystus przyszedł na świat, a w miejscu, które tego pokoju tak bardzo potrzebuje. Drugim było sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Kazachstanie. Trzecia gwiazda w Wybrzeżu Kości Słoniowej – wskazał Kamil Drapikowski.

Zaś czwarta gwiazda rozbłysła w Afryce Środkowej, w Kibeho – dodał.

– Kraj, który jeszcze w latach 80’ był dotknięty trudną i bratobójczą wojną, podczas której w sposób bestialski mordowało się nawzajem ponad 2 mln ludzi. Te rany wciąż są żywe w umysłach i sercach tych ludzi, więc ta modlitwa szczególnie jest tam potrzebna – podkreślił Drapikowski.

Zanim jednak ołtarz trafi do Rwandy, będzie peregrynował przez najbliższy rok po kościołach w Polsce oraz poza jej granicami. W  Kaplicy Pamięci Polskich Męczenników, w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, będzie wystawiony do 22 października. Adoracja będzie trwała codziennie od 7.00 do 21.00.

(RIRM)

Za: www.redemptor.pl.