Home WiadomościZ kraju Toruń: trwa coroczny zjazd misjonarzy redemptorystów

Toruń: trwa coroczny zjazd misjonarzy redemptorystów

Redakcja

redemptor.plW Toruniu trwa trzydniowy zjazd misyjny redemptorystów z całej Polski oraz Ukrainy i Białorusi. Spotkanie dotyczy tematów proponowanych w tym roku przez Kościół powszechny i lokalny.

Sens i cel inicjatywy ukazuje o. Jan Ćwikowski CSsR z Sekretariatu Misji i Rekolekcji Prowincji Warszawskiej Redemptorystów, który jest jednym z organizatorów kongresu.

– Zjazdy odbywają się każdego roku od kilkudziesięciu lat. Gromadzą redemptorystów z całej Polski, którzy czynnie podejmują trud misji rekolekcji w Polsce i za granicą, szczególnie na Wschodzie. Ojcowie przyjeżdżają na zjazd po to, by pogłębić treści tematyki roku duszpasterskiego. Później dzielą się nimi na ambonach z wiernymi –zaznacza o. Jan Ćwikowski CSsR.

Pierwszy temat, który przedstawił o. Marek Kotyński CSsR, dotyczył jubileuszu 150-lecia otrzymania przez redemptorystów ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy od papieża Piusa IX. Przybliżona została treść ikony, przedstawiono symbolikę oraz wyjaśniono, jak ją odczytywać.

Kolejnym zagadnieniem Kościoła jest miłosierdzie. O. prof. Piotr Jordan Śliwiński OFM Cap zaprezentował ten temat poprzez wygłoszenie referatu: „Sakrament miłosierdzia źródłem nowego życia dla człowieka zagubionego”.

Dziś przedstawiona zostanie problematyka bliska naszej Ojczyźnie, 1050 rocznica chrztu Polski. Temat pt. „Kontekst społeczno-polityczny Chrztu Polski i jego konsekwencje. Chrzest Polski źródłem nowego życia narodu polskiego” przedstawi o. Maciej Sadowski CSsR.

– Na tegorocznym zjeździe chcemy przybliżyć także tematykę współczesnej rodziny. Ten obszar poruszy prof. dr. hab. Krystian Wojaczek poprzez wykład: „Chrzestne odnowienie podobieństwa człowieka do Boga u podstaw funkcjonowania współczesnej rodziny” –dodaje o. Jan Ćwikowski CSsR.

Na dziś zaplanowany jest również referat ks. Artura Godnarskiego, założyciela i przewodniczącego Wspólnoty św. Tymoteusza, który wygłosi wykład „Rola osobistego doświadczenia Pięćdziesiątnicy w nawróceniu pastoralnym oraz zaangażowaniu w Nową Ewangelizację”.

Więcej (zdjęcia) na: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda