Home WiadomościZ kraju Trwa 34. Franciszkańskie Spotkanie Młodych online

Trwa 34. Franciszkańskie Spotkanie Młodych online

Redakcja

„Kościół” to temat przewodni trwającego 34. Franciszkańskiego Spotkania Młodych. Do Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla przyjechała jednak tylko ekipa FSM-u. Uczestnicy biorą w nim udział online.

– Obecnie mamy zarejestrowanych ponad 500 osób, natomiast dzięki transmisjom na Facebooku i YouTubie docieramy do zdecydowanie szerszego grona. Średnio jest to 3000 osób na każdym punkcie na ten moment. A wiemy już po poprzednim roku, że ludzie nie od razu muszą mieć czas obejrzeć cały materiał i chętnie do nich wracają w kolejnych dniach, więc sądzę, że jeszcze ta liczba wzrośnie – mówi o. Marcin Drąg.

Większość punktów programu jest transmitowana dla wszystkich, ale w niektórych – jak np. w pracy w grupach – mogą brać udział tylko osoby zarejestrowane.

Jednym z gości spotkania był Tomasz Wolny, dziennikarz oraz prezenter „Panoramy” i „Pytania na śniadanie” w TVP 2.

Pytany, czy łatwo opowiadać o Bogu, przypomniał myśl, że „słowa pouczają, a przykłady pociągają”. – To nie jest trudne. Trzeba tym żyć, trzeba być wiarygodnym, nie ma co za dużo gadać. Ja zdecydowanie od gadania wolę działać. Wcale nie trzeba wchodzić wszędzie i głosić, śpiewać i werbalizować to, w co wierzymy, ale przede wszystkim świadczyć swoim przykładem na co dzień w stosunku do każdego człowieka, a szczególnie w stosunku do tego, z którym nie do końca się zgadzamy – powiedział.

Prezenter stwierdził, że należy być jednoznacznym w swoich poglądach. Ubolewał, że obecnie nastąpiła ogromna polaryzacja w społeczeństwie, a wiele sfer, „które powinny zupełnie być pozostawione poza sferą walki politycznej znajdują się w jej centrum, a nawet ją napędzają”. Za przykład podał obronę życia nienarodzonego. – To jest taka rzecz, która nas dzieli, bardzo często zero jedynkowo. Napisałem na ten temat w duchu prawdy, czyli jasno zaznaczając, że aborcja nie jest okej, bo ona po prostu zawsze kończy się śmiercią dziecka. To nigdy nie może być rozwiązaniem jakiegokolwiek problemu i o tym trzeba mówić głośno, bo tak jest – podkreślił.

Tomasz Wolny zaznaczył jednocześnie, że trzeba się przy tym wykazywać „absolutną otwartością i wrażliwością na drugiego człowieka, który myśli zupełnie inaczej, czy był wychowany w zupełnie z innych wartościach”.

– W żaden inny sposób do niego nie trafimy, niż próbując najpierw go zrozumieć albo próbując przekazać mu to, co chcielibyśmy, nie raniąc w pierwszej kolejności jego uczuć i jego wartości – mówił.

Mszy św. dla młodych przewodniczył abp Adam Szal. Metropolita przemyski skupił się na znaczeniu kapłaństwa i Eucharystii w Kościele. – Pan Bóg w osobie Chrystus ukazuje nam z jednej strony pokorę, bo Chrystus przyszedł jako sługa, ale także i wielką Miłość zmierzającą do tego, aby nas do nieba doprowadzić, aby nas zbawić – powiedział.

Abp Szal prosił o modlitwę, aby nie brakło chętnych do kapłaństwa, a jednocześnie aby byli wiernymi swojemu powołaniu.

Franciszkańskie Spotkanie Młodych po raz drugi odbywa się online. Trwa od 29 do 31 lipca.

pab / Kalwaria Pacławska

KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda