Home WiadomościZe Świata Św. Alfons Maria Liguori, doktor Kościoła i założyciel redemptorystów

Św. Alfons Maria Liguori, doktor Kościoła i założyciel redemptorystów

Redakcja

Pierwszego sierpnia przypada liturgiczne wspomnienie św. Alfonsa Marii Liguoriego, założyciela redemptorystów. W tym roku ma ono szczególny charakter. 150 lat temu papież Pius IX ogłosił św. Alfonsa doktorem Kościoła.

W Madrycie uroczystej Mszy, która była transmitowana przez radio, przewodniczył o. José Miguel de Haro. „Wszystkie dzieła św. Alfonsa zostały zainspirowane przez lud. Pisał do wszystkich i dla wszystkich. Całe jego życie było poświęcone misji głoszenia Ewangelii, szczególnie ubogim i opuszczonym” – powiedział w homilii. „Gdy widzi, że w sercach trzeba ożywić miłość, pisze dzieła ascetyczne. Gdy pragnie umocnić w ludziach wiarę i nadzieję, pisze dzieła z zakresu teologii dogmatycznej i moralnej. Kiedy mówi o konieczności modlitwy, aby pełnić wolę Bożą w codziennym życiu, to konkretnie pokazuje, jak się modlić” – podkreślił o. De Haro. Dzisiaj św. Alfons Maria de Liguori nadal pozostaje aktualny i w pełni zasługuje na tytuł doktora Kościoła.

Święty Alfons założył Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela w 1732 r. Ponad 4600 redemptorystów pracuje w 82 krajach.

M. Raczkiewicz CSsR – Hiszpania

Za: www.vaticannews.va


Generał redemptorystów na uroczystość św. Alfonsa Liguori

Drodzy Współbracia,

Przesyłam pozdrowienie i błogosławieństwo, gdy przygotowujemy się do obchodów uroczystości św. Alfonsa! Proszę Was, byście przekazali moje pozdrowienia wszystkim członkom Waszej (Wice)Prowincji, Regii i Misji.

Obchodząc w tym roku 150. rocznicę ogłoszenia św. Alfonsa doktorem Kościoła, ponownie oddajemy się misji powierzonej naszemu Zgromadzeniu przez Boga Odkupiciela w Duchu św. Alfonsa. Ten dzień świąteczny jest dla nas doskonałą okazją do ponownego zastanowienia się nad wspaniałym listem, który Papież Franciszek wysłał z tej okazji.

[WIĘCEJ: Orędzie papieża Franciszka z okazji 150. rocznicy ogłoszenia św. Alfonsa Marii de Liguori doktorem Kościoła]

Gdy obchodzimy to święto, jesteśmy również bardzo świadomi, że nasz świat nadal jest bardzo zraniony przez pandemię Covid-19. Modlimy się za wszystkich, którzy zostali najbardziej dotknięci – Współbraci, rodziny, przyjaciół i tych, do których jesteśmy posłani, zwłaszcza ubogich opuszczonych.

Niech przykład i modlitwy św. Alfonsa nadal inspirują nas do dawania świadectwa o naszym Odkupicielu w tym świecie, z pociechą i współczuciem.

W Chrystusie naszym Odkupicielu

o. Michael Brehl CSsR, Przełożony Generalny, Rzym

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda