Home WiadomościZ kraju Trwa sercańska akcja zbierania srebra: Budują domy za precjoza

Trwa sercańska akcja zbierania srebra: Budują domy za precjoza

Redakcja

Myślenice, Mosina, Buk… Co łączy te trzy miasta? Przede wszystkim wspaniałomyślni, otwarci na potrzeby bliźnich mieszkańcy! Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi z tych miast udało się zebrać ponad 6 kilogramów srebrnego złomu, co pozwoli na budowę kolejnego domu w Wiosce Matki Bożej Miłosierdzia na Filipinach. Dotychczas w Wiosce zamieszkało 500 filipińskich rodzin poszkodowanych przez tajfun.

Srebro na wagę złota! 

W akcję „srebro na wagę złota”, prowadzoną przez Sekretariat Misji zagranicznych Księży Sercanów o. w Lublinie, włączyły się w okresie wakacyjnym: myślenicka parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, parafia pw. Świętego Mikołaja w Mosinie, oraz bukowska parafia pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika. W Myślenicach srebrne precjoza zbierano 20 lipca, w Mosinie 27 lipca, a w Buku 24 sierpnia. Chociaż „srebrne inicjatywy” mają podobny przebieg (w niedzielę po wszystkich Mszach św. przed drzwiami kościoła czekają z puszkami uśmiechnięci wolontariusze), to każda zbiórka jest niepowtarzalna i wyjątkowa. Każda z nich jest okazją do podzielenia się dobrem oraz poznania ludzi, którzy z otwartym sercem pomagają potrzebującym. Zdarza się, że podczas wrzucania srebrnego złomu do puszek darczyńcy opowiadają historię przekazywanej biżuterii czy sztućców. Zdarza się również, że ktoś zdejmuje z palca złoty pierścionek i wrzuca do puszki, bo po prostu chce pomóc… Niezwykle wzruszające jest, gdy do wolontariuszy podchodzą rodzice z małym dzieckiem, trzymającym w rączkach srebrne przedmioty. Ono też chce się podzielić. Nieraz wolontariusze spotykają także starsze małżeństwa, które zdecydowały się podarować rodzinne pamiątki ze srebra. Są to wyjątkowe „skarby”, często z wygrawerowanymi inicjałami lub personalną dedykacją. „srebro na wagę złota” pokazuje, że pragnienie czynienia dobra pięknie jednoczy, bez względu na wiek i stan posiadania.

W wielu parafiach, przy okazji zbiórki srebra, rozprowadzane są Krzyżyki sercańskie. Stanowią symbol solidarności z misjami, a powstały ze srebrnego złomu przyniesionego przez parafian z innej miejscowości. Dzięki tym charakterystycznym dewocjonaliom z sercem, srebro uzyskuje drugie życie, a domy mogą powstawać szybciej. W Wiosce trwa już także budowa przedszkola, w planach jest wzniesienie kościoła.

Zaczyna się od wizyty i ogłoszenia… 

13 lipca w Myślenicach i 20 lipca w Mosinie homilię głosił ksiądz Piotr Chmielecki scj – Zastępca Sekretarza Misji Zagranicznych Księży Sercanów w Polsce i pomysłodawca akcji „srebro na wagę złota”. Opowiadał o działalności ewangelizacyjnej sercańskich misjonarzy na Filipinach, o skali zniszczeń, jakie wywołał tajfun Sendong, o procesie budowy Wioski oraz formach wsparcia dla poszkodowanych przez żywioł. W Buku informacja o zbiórce była przekazywana podczas ogłoszeń parafialnych. W Mosinie udało się zebrać 3 589 gramów srebrnego złomu (i 2 gramy złotego złomu), w Myślenicach 1 617 gramów, a w Buku 1 204 gramy. W sumie, z trzech akcji pozyskano 6 410 gramów srebrnego złomu, uśrednionego do próby 925.

Teraz Wioska, potem przychodnia zdrowia w Kongo… 

Jestem zachwycony bezinteresownością ludzi! Akcje parafialne są niezwykle ważne – dzięki życzliwym proboszczom, aktywnym wolontariuszom i oczywiście hojnym Darczyńcom udaje się budować nowe domy, wspierać materialnie kolejne rodziny. Dla ofiar tajfunu Sendong dom to znacznie więcej niż dach nad głową – to nowy początek. Trzy miejscowości i ponad 6 kilogramów srebrnego złomu = jedna bezgranicznie szczęśliwa, filipińska rodzina. Licznik srebrnego złomu na stronie zbieramto.pl pokazuje już 67,950 kg., co oznacza, że udało się wybudować już 11 domów „ze srebra”. Zachęcam kolejne parafie do włączenia się w akcję „srebro na wagę złota”, niech ta inicjatywa rozprzestrzeni się po całej Polsce i nie tylko! „Srebrna inicjatywa” będzie systematycznie rozwijana. Kiedy skończy się budowa Wioski na wyspie Mindanao, chcielibyśmy wesprzeć działalność Księży Sercanów na innych krajach. Planujemy, aby za kilka miesięcy srebro „rozpoczęło budowę” przychodni zdrowia w Kongo. W akcję też można włączyć się przesłać srebro drogą pocztową lub nabywając Krzyżyk sercański – mówi ks. Piotr Chmielecki scj.

Adres do wysyłki srebra: Sekretariat Misji Zagranicznych Księży Sercanów o. w Lublinie, ul. Radzyńska 3a, 20-850 Lublin.

Za: www.sercanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda