Home WiadomościZ kraju Trzebinia k. Żywca: 25 lat posługi karmelitanek misjonarek w Polsce

Trzebinia k. Żywca: 25 lat posługi karmelitanek misjonarek w Polsce

Redakcja

„Nasza przyjaźń z Bogiem znajduje swój wyraz w misji, w posłudze wszystkim ludziom, zwłaszcza tym najbardziej potrzebującym materialnie i duchowo” – tak na pytanie o charyzmat zgromadzenia odpowiada s. Zofia Wojnarowska ze Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Misjonarek. Jest jedną z pierwszych Polek, która wstąpiła do wspólnoty założonej przez hiszpańskiego karmelitę bosego bł. Franciszka Palau y Quer.

W domu macierzystym w Trzebini w Beskidzie Żywieckim karmelitanki misjonarki obchodziły w niedzielę, 27 października jubileusz 25 lat obecności w Polsce. Na ziemie polskie przybyły 27 października 1988. W roku beatyfikacji założyciela zgromadzenia siostry zostały wysłane do 4 krajów na różnych kontynentach. Polska, obok Brazylii, Tajwanu i Nigerii, była miejscem, gdzie powstała jedna z nowych fundacji. „Stawiając pierwsze kroki w Polsce miałyśmy możliwość opatrznościowego spotkania z rodziną Raczek z Żywca-Sporysza. Państwo Raczkowie ofiarowali nam swój dom rodzinny wraz z ogrodem, który wkrótce stał się domem formacyjnym dla pierwszych karmelitanek misjonarek w Polsce” – opowiada s. Zofia i zaznacza, że międzynarodowość to jedna z cech charakterystycznych tej rodziny zakonnej. Pierwsze siostry, które tworzyły wspólnotę w Polsce, pochodziły z pięciu różnych krajów – Hiszpanii, Kolumbii, Salwadoru, Włoch i Polski.

„Kilka lat temu, na miejscu starej stodoły, został wybudowany dom modlitwy El Vedrá” – wspomina jedna z sióstr. Od 2006 roku odbywają się tu dni skupienia i rekolekcje dla młodzieży i dorosłych. Nazwa tego domu związana jest z korzeniami charyzmatu karmelitanek misjonarek. El Vedrá, charakterystycznie wynurzający się z morza masyw skalny u wybrzeży wyspy Ibiza, jest dla karmelitanek misjonarek szczególnym miejscem palautiańskim, związanym z ich założycielem św. Franciszkiem Palau. „Tutaj o. Franciszek często oddawał się modlitwie i rozeznaniu. Z kolei wyspa Ibiza, miejsce jego zesłania, była dla niego, zwłaszcza w latach 1854-1860 miejscem działalności misyjnej i ewangelizacyjnej, krzewieniem pobożności maryjnej” – opowiada s. Zofia. „Doświadczenie tajemnicy Kościoła w katedrze w Ciudadela na Menorce umacnia i konkretyzuje jego zamysły fundacyjne. Kontemplację i działanie łączymy w służbie Kościołowi ” – dodaje była pielęgniarka. Karmelitanki misjonarki są obecne w 40 krajach na pięciu kontynentach. „Towarzyszymy tym, którzy chcą się spotkać ze sobą i z Bogiem w naszych domach modlitwy, prowadzimy katechizację w parafiach, zawiązujemy grupy modlitwy, przewodniczymy Liturgii Słowa tam, gdzie brak kapłanów; posługujemy chorym w szpitalach, wspieramy różne projekty sanitarne i zdrowotne; angażujemy się na polu edukacji dzieci i dorosłych, wśród młodych, którzy szukają sensu swojego życia, otaczamy troską starszych, samotnych, dzieci z rodzin ubogich i dysfunkcyjnych, rodziny, więźniów, emigrantów bez dokumentów, siostry pracują również na misjach ad gentes, daleko od swojej ojczyzny” – podkreśla s. Zofia i przywołuje słowa bł. Franciszka o tym, że tam, gdzie Bóg wzywa, tam jest karmelitanka misjonarka. Obecnie karmelitanki misjonarki żyją w Polsce w trzech wspólnotach: w Trzebini, w Krakowie i Zabrzu.

Niedzielne uroczystości odbywały się w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Różańcowej w Trzebini. W Mszy św. dziękczynnej, której przewodniczył ks. infułat Władysław Fidelus z konkatedry żywieckiej. Homilię wygłosił o. Marian Stankiewicz, wiceprowincjał Prowincji Warszawskiej Karmelitów Bosych. Udział w liturgii wzięli ojcowie karmelici bosi, mieszkańcy podżywieckiej wioski oraz karmelitanki misjonarki z różnych stron Polski i świata. W modlitwie uczestniczyli także przedstawiciele rodziny Marii i Jana Raczków, którzy podarowali Karmelowi Misyjnemu swój rodzinny dom.

Siostry w Trzebini współpracują w duszpasterstwie parafialnym i w duszpasterstwie powołaniowym; organizują dni skupienia dla młodzieży oraz towarzyszą osobom i grupom przeżywającym swoje indywidualne dni skupienia i rekolekcje; organizują dni skupienia dla dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej towarzyszą i współpracują w formacji III Karmelu Świeckiego; prowadzą spotkania z dziećmi; pracują z dziećmi niepełnosprawnymi; odwiedzają chorych i starszych; pomagają potrzebującym rodzinom.

Obecnie obok trzebińskiego domu edukacyjno-formacyjnego placówki karmelitanek misjonarek znajdują się w Zabrzu i Krakowie.

Na podstawie: Biuletyn Informacyjny KAI, 28 i 30 października 2013 r.

Za: www.karmel.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda