Home WiadomościZe Świata Kamerun, pierwsza Wspólnota Braci Mniejszych

Kamerun, pierwsza Wspólnota Braci Mniejszych

Redakcja

W dniach od 26 października do 2 listopada 2013 r., członkowie Komisji ustanowionej przez Definitorium Generalne 18 września 2012 r. udali się do Kamerunu w celu odwiedzenia braci, którzy od marca 2013 r. rozpoczęli franciszkańską obecność w tym kraju.

Komisja ta, ustanowiona dla zbadania perspektyw obecności w przyszłości Zakonu w Kamerunie, składała się z: Definitora Generalnego dla Afryki Br. Vincenta Zungu, naszego Ministra Prowincjalnego Br. Rufina Maryjki, Sekretarza Generalnego ds. Misji i Ewangelizacji Br. Massimo Tedoldi (przewodniczący Komisji) oraz delegata Konferencji Afrykańskiej Misji i Ewangelizacji Br. Marcela Tshikez. Wraz z nimi przybyli: kongijski misjonarz Br. Pascal Taty i prezes Fundacji Notre Dame d' Afrique z Brazzaville Br. Adolfo Marmorino.

Bracia – członkowie Komisji zamieszkali w klasztorze Sióstr Klarysek w Abong’ Mbang, w miejscowości, gdzie rozpoczęła się obecność Franciszkanów w tym afrykańskim kraju. Siostry Klaryski są już obecne w trzech miastach w Kamerunie.

Natomiast Wspólnotę Braci Mniejszych w Abong’ Mbang tworzą: gwardian i proboszcz Br. Jonasz Madej, który przybył do Kamerunu 16 marca br.; wyświęcony przed rokiem kapłan Br. Radosław Kępczyński, który przybył 5 września 2013 r. po okresie formacji misyjnej w Brukseli; oraz Br. Bonifacy Stanisław Kotrys – wszyscy z Prowincji Matki Bożej Anielskiej z Krakowa. Tych trzech braci, w tej chwili, mieszka tymczasowo w Abong’ Mbang w domu biskupa diecezji Doume – Abong’ Mbang, Ks. bpa Jana Ozgi. Abong’ Mbang jest centrum bardzo ubogiego regionu (około 15. 000 mieszkańców), miastem położonym wśród tropikalnej afrykańskiej dżungli.

Z okazji tej wizyty Minister Generalny napisał specjalny list. Zachęcił w nim braci, aby rozważyli różne aspekty początku obecności Franciszkanów, a w szczególności: życie braterskie, pracę duszpasterską w parafii (która obejmuje dwanaście wiosek w różnych odległościach, do 50 km., bez utwardzonych dróg) oraz międzynarodową obecność franciszkanów. Członkowie Komisji spotkali się również z Biskupem i Klaryskami, które entuzjastycznie przyjęły wiadomość o przybyciu Braci Mniejszych do Kamerunu.

Źródło: www.ofm.org

Więcej (zdjęcia) na: www.ofm.krakow.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda