Home WiadomościZ kraju Trzy zakony franciszkańskie przy jednym stole

Trzy zakony franciszkańskie przy jednym stole

Redakcja

Dwa razy do roku przełożeni krakowskich prowincji i klasztorów franciszkańskich spotykają się przy jednym stole – w wigilie Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Dziś usiedli razem w konwencie św. Franciszka przy pl. Wszystkich Świętych 5.

Przełożony domu o. Roman Banasik pobłogosławił przygotowany świąteczny posiłek, a prowincjał o. Jarosław Zachariasz złożył braciom życzenia obfitości Bożych łask na czele z darem nadziei i radości, które wypływają ze spotkania z Chrystusem Zmartwychwstałym.

Ponadto odniósł się do wyboru nowego papieża, który przyjął imię Franciszek na cześć Biedaczyny z Asyżu.

„Jak widzimy i słyszymy, Papież choć jezuita, zna Regułę św. Franciszka, i od początku na osobę naszego Patriarchy się powołuje. Tym samym w sposób szczególny czyni nas franciszkanów, pierwszymi adresatami swojego, popartego osobistym przykładem nauczania. A nauczanie to, można streścić w prostym wezwaniu, abyśmy byli świadkami umiłowania Boga, który przyszedł do potrzebujących nawrócenia, do najsłabszych, do najbiedniejszych, do pozbawionych wszelkiej nadziei. Dlatego winniśmy być świadkami zmartwychwstania szczególnie dla tych, którzy tej nadziei najbardziej potrzebują” – apelował.

Kraków jest stolicą czterech franciszkańskich prowincji. W mieście jest osiem klasztorów (dwa Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, dwa Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów i cztery Zakonu Braci Mniejszych, w tym jeden tradycji bernardyńskiej).

jms

 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda