Home WiadomościZe Świata Jerozolima: orędzie paschalne w bazylice Zmartwychwstania

Jerozolima: orędzie paschalne w bazylice Zmartwychwstania

Redakcja

W bazylice Zmartwychwstania w Jerozolimie już w godzinach przedpołudniowych rozbrzmiało wielkanocne Alleluja. Podczas liturgii Wigilii Paschalnej nowe światło, symbol Zmartwychwstałego Jezusa, zapalono od płomienia oliwnej lampki palącej się nieustannie w kaplicy Bożego Grobu.

Liturgia Wielkiej Soboty, pod przewodnictwem patriarchy Fouada Twala, rozpoczęła się przy Golgocie poświęceniem nowego ognia i okadzeniem Kamienia Namaszczenia, gdzie pielgrzymi czczą tajemnicę przygotowania do pochówku ciała ukrzyżowanego Jezusa. Po przejściu przed kaplicę Bożego Grobu patriarcha zapalił wielkanocny paschał od ognia wiecznej lampki płonącej w pustym grobie Zbawiciela. Następnie w rotundzie Anastasis rozbrzmiało radosne orędzie paschalne. Proklamacja siedmiu czytań ze Starego i jednego z Nowego Testamentu, ukazujących historię zbawienia i nowe życie w Chrystusie, zakończyła się Ewangelią o zmartwychwstaniu, którą uroczyście odśpiewał sam patriarcha.

Popołudniowa procesja do 14 stacji wewnątrz bazyliki była medytacją całej tajemnicy misterium paschalnego. Rozpoczęła się przy kolumnie biczowania, nawiedziła Golgotę oraz trzy razy okrążyła kaplicę Bożego Grobu. Na końcu rozważano spotkanie Matki Bożej ze Zmartwychwstałym Synem.

Przywilej celebracji liturgii w porannych godzinach dotyczy jedynie bazyliki Bożego Grobu, gdzie obowiązuje „status quo” ustalone w połowie XIX wieku. W wszystkich świątyniach parafialnych Jerozolimy i całej Judei oraz w kościołach i kaplicach wspólnot zakonnych liturgia Wigilii Paschalnej została odprawiona w godzinach wieczornych według wskazań reformy posoborowej.

o. J. Kraj OFM, Jerozolima

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda