Home WiadomościZ kraju Tworzy się nowa Kongregacja Oratorium św Filipa Neri

Tworzy się nowa Kongregacja Oratorium św Filipa Neri

Redakcja

Od 1 sierpnia 2021 r. o. Michele Nicolis COr – Prokurator Generalny Konfederacji Oratorium św. Filipa Neri ustanowił nową „Wspólnotę w formacji” Oratorium na terenie Archidiecezji Poznańskiej w Grodzisku Wielkopolskim. Tym samym rozpoczęła się oficjalna procedura tworzenia ósmego domu kongregacji księży filipinów w Polsce. Grupę założycielską tworzy trzech kapłanów: ks. Mirosław Prasek COr z Kongregacji radomskiej, prokurator krajowy federacji Kongregacji Oratorium w Polsce, ks. Dariusz Dąbrowski COr z Kongregacji gostyńskiej, dotychczasowy proboszcz sanktuarium Świętogórskiej Róży Duchownej w Gostyniu oraz ks. Paweł Cyz z Kongregacji tarnowskiej. Oprócz tego do tworzenia nowej Kongregacji zgłosiło się dwóch kleryków: Marcin Matysek z diecezji opolskiej i Michał Starnawski COr z Kongregacji radomskiej. Moderatorem tworzącej się wspólnoty został ks. Mirosław Prasek COr.

Metropolita Poznański abp Stanisław Gądecki powierzył filipinom kościół farny i parafię pw. św. Jadwigi w Grodzisku Wielkopolskim. Uroczystej Mszy św. inaugurującej pobyt filipinów w mieście i powierzeniu urzędu proboszcza ks. Dariuszowi Dąbrowskiemu COr przewodniczył biskup Grzegorz Balcerek. Podczas wprowadzenia ks. biskup powiedział do licznie zebranych wiernych:

– „Grodzisk Wielkopolski ma swoją historię zakonną. (…) Teraz bogactwem duchowym Waszego miasta stają się księża filipini, ze swoją duchowością pełną radości i gorliwości. (…) Charyzmatem św. Filipa Neri, a po nim jego duchowych synów zwanych filipinami, jest radość, optymizm, gorliwość i praca z młodzieżą. Niech ten duch kwitnie w parafii św. Jadwigi. Niech promieniuje na cały Grodzisk. Przyjmijcie więc nowych duszpasterzy z otwartością i nie bądźcie tylko widzami, ale aktywnymi uczestnikami życia parafialnego”.

We Mszy świętej wzięli udział również przedstawiciele samorządu: burmistrz Grodziska Wlkp. Piotr Hojan, starosta Mariusz Zgaiński oraz przewodniczący Rady Powiatu Grodziskiego Sebastian Skrzypczak.

– „Kiedy czytamy o działalności księży filipinów, często przewijającym się słowem jest radość. W imieniu naszej delegacji chcemy podziękować za zaproszenie na uroczystość tego radosnego otwarcia, a na nowy czas życzymy błogosławieństwa Bożego i mocy Ducha Świętego na każdy dzień tworzenia kongregacji” – powiedział starosta Mariusz Zgaiński.

Natomiast burmistrz Piotr Hojan dodał, że „teraz księża filipini, miejmy nadzieję, będą budowali tutaj nie tylko ośrodek swojego zgromadzenia, ale również silny ośrodek duchowy Kościoła. Ogromne to zadanie i wyzwanie. Życzę, by w tej nowej posłudze Pan Bóg błogosławił i tego, abyście w Grodzisku znaleźli swój dom”.  

Kilka ciepłych słów i zapewnienie o współpracy w dalszym życiu kościoła farnego skierowali do nowych księży również przedstawiciele parafian.

Księża filipini podziękowali za ciepłe przyjęcie i zadeklarowali, że ich nadrzędnym celem będzie budowanie wspólnoty radosnej i ewangelicznej. „Radość jest naszą charakterystyką. Chcemy mieć pogodne oblicze i roześmiane twarze, które chcemy widzieć również pośród was” – powiedział na zakończenie uroczystości ks. Mirosław Prasek COr.

filipini.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda