Home WiadomościZ kraju U Maryi z prośbą za rodziny chrześcijańskie

U Maryi z prośbą za rodziny chrześcijańskie

Redakcja

debowiec odpust– Szczęśliwe życie bez Boga nie jest możliwe – przypomniał biskup Radosław Zmitrowicz z Kamieńca Podolskiego podczas uroczystości ku czci Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu.

Główne uroczystości odpustowe rozpoczęły się już w sobotę 19 września wieczorem. Mszy św. o godz. 20.00 przewodniczył przełożony polskich saletynów ks. Andrzej Zagórski MS w asyście współbraci i kapłanów, którzy przybyli z pielgrzymkami. W homilii ksiądz prowincjał mówił, że jedynym dawcą pokoju jest Bóg. – Człowiek, który naprawdę szuka pokoju znajduje go w miłości Jezusa Chrystusa, w miłości Bożej – podkreślił.

– „Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz” – to jest słowo, które ma nam powiedzieć, że Chrystus przynosi do naszego serca walkę bardzo poważną. Czy jesteśmy gotowi by kochać naszych nieprzyjaciół? Miecz słowa, miecz doświadczenia, miecz próby jest po to, abyśmy się nauczyli kochać naszych nieprzyjaciół – wyjaśniał przełożony prowincjalny.

Na zakończenie Eucharystii odbyła się tradycyjna procesja z lampionami i figurą Matki Bożej Saletyńskiej.

Odpustową niedzielę 20 września rozpoczął w bazylice śpiew godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP, po których pierwszej Mszy św. przewodniczył socjusz nowicjatu ks. Piotr Korbecki MS.

O godz. 9.00 na ołtarzu polowym rozpoczęła się Msza św., której głównym celebransem był ojciec duchowny seminarium saletynów w Krakowie ks. Maciej Rydzanicz MS. Homilię podczas tej Mszy wygłosił biskup pomocniczy diecezji kamieniecko-podolskiej na Ukrainie Radosław Zmitrowicz.

Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył bp Radosław Zmitrowicz. Razem z nim Eucharystię koncelebrowało 35 kapłanów diecezjalnych i zakonnych, wśród nich ks. prowincjał Andrzej Zagórski MS i asystent prowincjalny ks. Robert Głodowski MS.

Ksiądz biskup w homilii podkreślił znaczenie przymierza Boga z człowiekiem, o którym zapomina współczesny świat. – Bóg pragnie wejść w przymierze z człowiekiem, aby pokazać mu swoją miłość. Szczęśliwe życie bez Boga nie jest możliwe. W świecie przepełnionym wielkim złem człowiek ulega wielkiemu zagubieniu. Któż inny w takim zawirowaniu może pomóc człowiekowi, jeśli nie Bóg? – mówił w homilii. Zwrócił też uwagę na walkę, która toczy się dzisiaj o kształt i świętość rodziny chrześcijańskiej. Jako wzór troski o nią podał św. Maksymiliana Kolbego, który będąc zakonnikiem, ofiarował swoje życie w zamian za ojca rodziny. Biskup zachęcił też do dziękczynienia Bogu za dar Matki każdego człowieka. – Dziękujemy za macierzyńską miłość Boga, która objawia się w Maryi naszej Matce, która jest z nami wtedy, kiedy jest dobrze i wtedy, kiedy płaczemy. Ona płacze razem z nami! – mówił biskup Zmitrowicz.

Przed kończącym Eucharystię błogosławieństwem odbyło się uroczyste poświęcenie wieńców dożynkowych, które przyniosły ze sobą delegacje rolników z okolicznych parafii.

W sumie odpustowej mimo deszczowej pogody uczestniczyło wielu wiernych, którzy przybyli w pielgrzymkach zorganizowanych oraz indywidualnie. Po raz 23 przyszła pielgrzymka piesza prowadzona przez rzeszowskich saletynów, licząca ok. 230 osób. Razem z nią do sanktuarium dotarła 70-osobowa XIII Górska Rowerowa Pielgrzymka, również organizowana przy parafii saletyńskiej w Rzeszowie. Około 160 uczestników liczyła grupa, która od wielu już lat przychodzi na odpust z Gorlic. Obecnych było także 15 pocztów sztandarowych oraz 35 delegacji z wieńcami dożynkowymi.

Nie brakowało także pielgrzymów podczas Mszy św. o godz. 15.00, której głównym celebransem był redaktor saletyńskiego „Posłańca” ks. Bohdan Dutko MS. W homilii zwrócił uwagę na konieczność osobistego nawrócenia i pojednania – z Panem Bogiem, z bliźnimi i historią swojego życia. – Chodzi o to, żeby nasze życie było przypowieścią o pojednaniu – podkreślił kaznodzieja.

Eucharystii o godz. 18.00 przewodniczył mistrz nowicjatu ks. Bogdan Kadłuczka MS. Odpust zakończył się apelem maryjnym z procesją na kalwarię saletyńską o godz. 21.00.

Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu k. Jasła położone jest na terenie diecezji rzeszowskiej. Założone zostało przez Zgromadzenie Księży Misjonarzy Saletynów, którzy przybyli tutaj w 1910 r. Pierwszy odpust ku czci Matki Bożej odbył się 19 września 1912 r., w 66. rocznicę objawienia w La Salette. W sanktuarium znajduje się łaskami słynąca figura Matki Bożej Płaczącej, ukoronowana koronami papieskimi w 1996 r. 20 maja 2012 r. kościół sanktuaryjny otrzymał tytuł bazyliki mniejszej.

(gz)

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda