Home WiadomościZ kraju Ukraina: Werbiści oficjalnie przejęli parafię w Wierzbowcu

Ukraina: Werbiści oficjalnie przejęli parafię w Wierzbowcu

Redakcja

Po długich staraniach werbistów pracujących na Ukrainie uregulowane zostały wreszcie sprawy własnościowe parafii w Wierzbowcu.

W niedzielę 29 lipca odbyła się uroczystość przekazania odpowiednich dokumentów. Mszy św. przewodniczył bp Leon Dubrawski, ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej.

W czasie uroczystości Gubernator Obwodu Winnickiego wręczył o. Wojciechowi Żółtemu SVD akt własności oraz bukiet kwiatów i złoty kielich z pateną. Są one darem władz województwa dla parafii.

W uroczystości uczestniczyli licznie parafianie, oaza wspólnoty kapucyńskiej oraz przedstawiciele władz rejonowych i wojewódzkich oraz reprezentanci mediów.

Wierzbowiec to niewielka wieś w Obwodzie Winnickim na Ukrainie. Werbiści wraz z Siostrami Służebnicami Ducha Świętego pełnią tutaj posługę pastoralną od 1990 roku.

Jeszcze na początku ubiegłego wieku Wierzbowiec był miasteczkiem powiatowym liczącym blisko 7 tys. mieszkanców. Prawie połowę z nich stanowili katolicy, a blisko 30% Żydzi, którzy mieli tu swoją synagogę. Obecnie mieszka tu około 400 ludzi, w tym około 50 katolików.

Na Ukrainie, która włączona jest w struktury Polskiej Prowincji werbistów, pracuje obecnie 3 misjonarzy i 3 siostry Służebnice Ducha Świętego. Oprócz Wierzbowca werbiści pracuje jeszcze w wiosce Stuga i w miasteczku powiatowym, Nowej Uszycy.

s. Lucyna Grząsko SSpS o pracy sióstr i werbistów w Wierzbowcu

Za: www.werbisci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda