Home WiadomościZ kraju Ukraińskie publikacje na Dzień Dziecka

Ukraińskie publikacje na Dzień Dziecka

Redakcja

Dzień Dziecka w tym roku będzie inny niż zwykle! Będzie odmienny, ponieważ do naszego kraju w ciągu trzech ostatnich miesięcy przyjechało kilkaset tysięcy ukraińskich dzieci, które doświadczyły wojny, nienawiści, konieczności ucieczki, strachu o życie własne i bliskich…

To poruszające, jak wiele jako naród potrafiliśmy zrobić w tak krótkim czasie dla Ukraińców. Zachód Europy do tej pory przeciera oczy ze zdumienia i pyta: Kto sterował tą wielką akcją przyjęcia milionów uciekinierów w polskich domach? Jak to możliwe, że radzimy sobie bez obozów uchodźców, że przybysze tak szybko się integrują, że wciąż są przyjmowani z ogromną otwartością, nierzadko wymagającą od Polaków poświęceń? Zachodnioeuropejskie społeczeństwa porównują, to co się dzieje w naszym kraju, z własnymi doświadczeniami i nie potrafią znaleźć wyjaśnienia. Na czym polega nasz sekret?

Myślę, że przede wszystkim na tym, że polskie społeczeństwo, mimo wielu różnic i toczonych sporów, wyznaje w istocie te same wartości. Łączy je też ta sama wiara, a przynajmniej pewne istotne treści związane z chrześcijańską kulturą (nawet jeśli sama wiara przez niektórych jest dziś tak czy inaczej kwestionowana). W chwili próby, w momencie wielkiego wyzwania okazaliśmy się społeczeństwem skonsolidowanym, potrafiącym przejść ponad podziałami w imię miłości do bliźniego i w obliczu poczucia wspólnego zagrożenia.

Wartości, wiara i chrześcijańska kultura okazały się tym, co najważniejsze, kluczowe. A jak będzie dalej? Co będziemy potrafili dać jeszcze uciekającym z Ukrainy przed wojną matkom i dzieciom poza dachem nad głową i chlebem? Stoimy przed wielkim zadaniem wprowadzenia naszych sąsiadów i przyjaciół zza wschodniej granicy do wspólnoty wartości, dóbr kultury i cywilizacji – którą oby była, jak mówił Jan Paweł II – cywilizacja miłości.

Dzieciom naznaczonym doświadczeniem wojny przekażmy Dobrą Nowinę o Bogu, który ratuje i wyzwala człowieka. Który przychodzi do naszych ludzkich trudnych doświadczeń, by je przemienić mocą swego miłosierdzia i poprowadzić nas dalej najlepszą drogą. To będzie najlepszy prezent na tegoroczny Dzień Dziecka!

W tym celu Wydawnictwo Serafin sprowadziło do Polski religijne publikacje dla dzieci w języku ukraińskim, w tym „YOUCAT dla dzieci” wydany przez Clara Studio w Winnicy na Ukrainie. Kupując te lub inne publikacje, wsprzesz działalność wydawniczą braci kapucynów na Ukrainie, a obdarowując nimi ukraińskie dzieci, otworzysz przed nimi drogę do spotkania z Bogiem, którego miłość jest zawsze najlepszym prezentem.

Aby nabyć „YOUCAT” w języku ukraińskim wystarczy kliknąć na  link: Wydawnictwo Serafin.

Za: www.kapucyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda