Home WiadomościZ kraju Uroczystość Św. Andrzeja Boboli Patrona Polski

Uroczystość Św. Andrzeja Boboli Patrona Polski

Redakcja

W przededniu uroczystości św. Andrzeja Boboli, patrona Polski , we wtorek 15 maja o godz. 19.00 w Sanktuarium Narodowym Św. Andrzeja Boboli w Warszawie na ul. Rakowieckiej była sprawowana Liturgia w obrządku Bizantyjsko-Ukraińskim.

Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił Jego Magnificencja ks. dr Borys Gudziak, Rektor Katolickiego Uniwersytetu Ukraińskiego we Lwowie. Liturgię sprawowali kapłani z Parafii greckokatolickiej p.w. Zaśnięcia Najświętszej Bogurodzicy i św. Jozafata, biskupa i męczennika wraz z Prowincjałem Zakonu Bazylianów w Polsce o. Ihorem I. Harasimem, OSBM oraz Ojcowie Jezuici z miejscowego Sanktuarium.

Na uroczystość przybyli parafianie z warszawskiej Parafii greckokatolickiej p.w. Zaśnięcia Najświętszej Bogurodzicy i św. Jozafata, biskupa i męczennika, przy ul. Miodowej.

Oprawę muzyczną sprawował chór z bazyliańskiej parafii przy ul. Miodowej pod dyrekcją p. Łukasza Rejta.

W homilii ks. dr. Gudziak powiedział, że jako ukraiński duchowny jest wdzięczny że może mówić o świętym męczenniku, Andrzeju Boboli, Polaku zamordowanym przez Kozaków. Kaznodzieja określił św. męczennika Andrzeja Bobolę, jako człowieka sprawiedliwego swoich czasów. „Jestem katolickim kapłanem – w tej wierze się urodziłem i w tej wierze chcę umrzeć” – powiedział św. Andrzej Bobola. W tym kontekście kaznodzieja nawiązał do męczenników ukraińskich wyznania greckokatolickiego XX wieku, którzy nie chcąc przyjąć prawosławia i posłuszeństwa władzy sowieckiej .”Szli na śmierć i wygnania, ale nie chcieli się zaprzeć swojej wiary” Ks. dr Gudziak nawiązał też do osoby innego poleskiego męczennika, bazyliana – św. Józefata Kuncewicza , który zginął za wiarę na Polesiu w 1623 r.

Andrzej Bobola, SJ , urodził się . 30 listopada 1591 w Strachocinie k. Sanoka, zm. 16 maja 1657 w Janowie Poleskim) – polski duchowny katolicki, jezuita, misjonarz, kaznodzieja, męczennik, święty Kościoła katolickiego, autor tekstu ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza. Jeden z patronów Polski.

„Jestem kapłanem katolickim, urodziłem się w katolickiej wierze i w tej wierze chcę umrzeć, albowiem prawdziwa wiara prowadzi do zbawienia. Przyjmując moją wiarę poznacie prawdziwego Boga i ocalicie wasze dusze” – tłumaczył Kozakom. Zginął w roku 1657 śmiercią męczeńską w Janowie na Polesiu, zamęczony z nienawiści do katolicyzmu przez zbrojną grupę Kozaków.

Kanonizowany w roku 1938. Jego ciało spoczywa w kościele Ojców Jezuitów w Warszawie na ul. Rakowieckiej.

17 maja 1992 r. dekretem Stolicy Apostolskiej z 14 kwietnia tegoż roku, św. Andrzej Bobola został ustanowiony patronem Metropolii Warszawskiej.

16 maja 2002 roku św. Andrzej Bobola został ogłoszony Patronem Polski .

W dniu uroczystości ku czci św. Andrzeja Boboli, 16 maja 2012 uroczystej Liturgii odpustowej w warszawskim Sanktuarium św. Andrzeja Boboli na ul. Rakowieckiej na Mokotowie będzie przewodniczył metropolita warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz.

Anna Dziemska

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda