Home WiadomościZ kraju Uroczystości Wniebowzięcia NMP w licheńskim Sanktuarium

Uroczystości Wniebowzięcia NMP w licheńskim Sanktuarium

Redakcja

Z udziałem kilkunastu tysięcy wiernych w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odbyły się dziś, 15 sierpnia, uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Głównej Mszy św. odpustowej w licheńskiej bazylice o godz. 12:00 przewodniczył bp Bronisław Dembowski, biskup senior diecezji włocławskiej.  

Uroczystości Wniebowzięcia NMP w licheńskim Sanktuarium  rozpoczęły się 14 sierpnia wieczorem pierwszymi nieszporami przy ołtarzu koronacyjnym w starej części Sanktuarium. Nabożeństwu przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. bp Edward Frankowski z Sandomierza. Następnie wierni udali się w procesji z wokół placu koronacyjnego i kościoła parafialnego.

Główne uroczystości ku czci Matki Bożej Wniebowziętej rozpoczęły się dziś o godz. 12:00 w bazylice mniejszej Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył bp senior diecezji włocławskiej, Bronisław Dembowski. Na początku Eucharystii głos zabrał ks. Wiktor Gumienny MIC, kustosz Sanktuarium, który powitał przybyłych licznie na uroczystości wiernych. W koncelebrze Najświętszej Eucharystii uczestniczyli księża z okolicznych parafii na czele z ks. Wojciechem Kochańskim, proboszczem parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Koninie oraz ks. Henrykiem Włoczewskim, proboszczem parafii pw. Najświętszej Maryi Panny w Koninie. Eucharystię koncelebrowali także księża z mariańskiego zgromadzenia: ks. Jan Mikołaj Rokosz MIC oraz ks. Adam Stankiewicz, mariolog z Warszawy, który do zgromadzonych wiernych wygłosił Słowo Boże.

“Dzisiaj gromadzimy się, aby podziękować Bogu za wyniesienie Matki Bożej do nieba” – rozpoczął homileta. – “Dzisiejsza uroczystość wyjaśnia nam, że najważniejszą postawą wobec Boga jest pokora. To dzięki pokorze Maryja mogła zobaczyć Jego działanie w życiu narodu wybranego. Bo pokora zbliża do Boga. Dzięki pokorze mogę się Nim zachwycić. Dlatego dziś warto zapytać samego siebie czy jestem człowiekiem pokornym, czy dziękuję Bogu za dar wiary, rodziny; czy w pokorze potrafię przyznać się do swoich błędów przed bratem i siostrą” – mówił marianin.

„Maryja wniebowzięta jest dla nas znakiem nadziei, gdyż dzisiejsze wydarzenie pokazuje, że Bóg mnie kocha, nawet wtedy, gdy od niego odchodzę, gdy go zdradzam poprzez grzech. Ta pewność daje mi szansę, że nigdy się mnie nie zaprze i nie zamknie swoich oczu pełnych troski” – zakończył.

Podczas sumy odpustowej korzystano z ewangeliarza podarowanego Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej przez papieża Benedykta XVI. Jest to dar papieża z okazji beatyfikacji bł. Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów, która miała miejsce 16 września 2007 roku w Licheniu.

Przed zakończeniem Najświętszej Eucharystii bp Dembowski poświęcił rośliny, zioła i pierwociny ziemi, gdyż dziś Kościół katolicki obchodzi także uroczystość Matki Bożej Zielnej. Ostatnim elementem Mszy św. odpustowej była procesja eucharystyczna. Uroczystości ku czci Matki Bożej Wniebowzietej zakończą się dziś drugimi nieszporami, które zostaną odprawione w bazylice.

Dzisiejsze uroczystości w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej mają szczególny wymiar. Dziś bowiem przypada 47. rocznica koronacji Cudownego Obrazu MBL koronami papieskimi, której dokonał Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński, a także 164. rocznica ostatnich objawień Matki Bożej grąblińskiemu pasterzowi Mikołajowi Sikatce.

Robert Adamczyk
Biuro Prasowe Sanktuarium 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda