Home WiadomościZ kraju Urszulanki Serca Jezusa Konającego mają nową przełożoną generalną

Urszulanki Serca Jezusa Konającego mają nową przełożoną generalną

Redakcja

Siostra Beata Mazur została przełożoną generalną Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Wyboru dokonano 20.07. w Pniewach podczas obrad XVII Kapituły Generalnej Zgromadzenia. Dziewiąta w historii tej rodziny zakonnej przełożona generalna ma pięćdziesiąt jeden lat i od 2014 r. pełniła funkcję przełożonej centrum warszawskiego. Kadencja przełożonej generalnej i zarządu Zgromadzenia trwa sześć lat.

W Pniewach koło Poznania, w domu macierzystym Zgromadzenia – a zarazem sanktuarium św. Urszuli Ledóchowskiej obrady XVII Kapituły Generalnej Zgromadzenia rozpoczęły się 12 lipca pod hasłem „Niech w sercach naszych płonie ogień miłości”. W kapitule bierze udział 46 sióstr z 9 krajów.

Celem kapituły jest wybór nowego zarządu generalnego, refleksja nad stanem duchowym i aktualną działalnością szarych urszulanek oraz wytyczenie kierunków pracy i zaangażowania, odpowiadających potrzebom Kościoła i współczesnego świata, w myśl hasła ukierunkowującego kapitułę.

Zakończenie kapituły generalnej będzie równocześnie rozpoczęciem roku obchodów 100-lecia Zgromadzenia. Z tej okazji w niedzielę 28 lipca o godz. 17.00 Mszę św. w kaplicy sanktuarium św. Urszuli w Pniewach odprawi nuncjusz papieski abp Salvatore Pennacchio.

Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego (szare urszulanki) zostało założone w 1920 r. przez św. Urszulę Ledóchowską. Jego powołaniem jest wychowanie i nauczanie dzieci i młodzieży, troska o najuboższych i szeroko pojęta ewangelizacja. Obecnie liczy 750 sióstr z 15 narodowości (w tym ok. 500 Polek), żyjących w 88 wspólnotach w 14 krajach na pięciu kontynentach. Założycielka zgromadzenia została kanonizowana w 2003 r.

Źródło: urszulanki.pl

Za: zakony-zenskie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda