Home WiadomościZ kraju VII Dni Kardynała Adama Kozłowieckiego

VII Dni Kardynała Adama Kozłowieckiego

Redakcja

Przegląd filmów i festiwal piosenki o tematyce misyjnej oraz wręczenie statuetki “Zasłużony dla Misji – Serce bez Granic” ks. Marcelemu Prawicy, długoletniemu misjonarzowi w Zambii – złożyły się m.in. na obchody VII Dni Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ. Odbyły się one w dniach 26-28 września w Hucie Komorowskiej. Uroczystość swym patronatem objął biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

Laureat nagrody “Zasłużony dla Misji – Serce bez Granic” ks. Marceli Prawica, wieloletni współpracownik kard. Adama Kozłowieckiego od ponad 40 lat jest na misjach. W latach siedemdziesiątych wyjechał do Afryki. Najdłużej pracuje w Zambii. Zaczynał w Kabwe, a obecnie posługuje w Chingombe – najtrudniejszej stacji misyjnej w diecezji Lusaka.

Wręczenie nagrody, które odbyło się 28 września, poprzedziła polowa Msza św. pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza przed Muzeum ks. kardynała Adama Kozłowieckiego. Koncelebrowana była przez biskupa seniora Edwarda Frankowskiego, ojców jezuitów, księży misjonarzy oraz kapłanów z diecezji sandomierskiej.

Rozpoczynając wspólną modlitwę bp Nitkiewicz podkreślił znaczenie miejsca urodzenia Adama Kozłowieckiego, które wpłynęło na ukształtowanie jego człowieczeństwa, pozwoliło odkryć kapłańskie powołanie oraz było odniesieniem w niełatwej pracy misyjnej.

– To miejsce stało się dla Adama Kozłowieckiego ewangeliczną winnicą, gdzie usłyszał Boże zaproszenie do realizacji wielkich dzieł. Otrzymany tutaj dar wiary nieustannie pielęgnował i rozwijał przez całe życie, dzięki czemu wydawał on niezwykłe owoce na każdym etapie jego działalności – podkreślał biskup.

Podczas homilii ks. Jan Biedroń, rektor sandomierskiego Wyższego Seminarium Duchownego, opisał postać kard. Kozłowieckiego jako osoby posłusznej Bożemu wezwaniu i żyjącej pełnią Jego życia.

– Był człowiekiem czynu i modlitwy, organizacji i wyobraźni, stanowczości i pokory. Należy do przeszłości, a równocześnie jest człowiekiem czasów dzisiejszych. Jego serce nie znało granic w szerzeniu miłości płynącej od Boga do drugiego człowieka i nie znało granic państw czy kontynentów. Przyjmując zaproszenie do winnicy Pańskiej, głosił Ewangelię słowem i życiem. Ciągle pozostaje aktualny jego charyzmat bezinteresownego poświęcenia w miłości dla drugiego człowieka. Patrząc z perspektywy czasu widzimy, że dobrowolnie wybrał Pana Boga, żył obecnością Boga i mocno ufamy; że przynależy do Boga – mówił ks. Biedroń.

Dalsza część spotkania odbyła się w Publicznym Gimnazjum Nr 1 w Majdanie Królewskim, gdzie młodzi artyści występujący w przeglądzie misyjnym zaprezentowali swoje zdolności wokalne i muzyczne.

Podczas sesji naukowej ks. Stanisław Cieślak SJ mówił o postaci kard. Kozłowieckiego i osobie św. Jana Pawła II. Następnie odbyła się promocja książki “Genealogia rodu Kozłowieckich herbu Ostoja oraz rodu Dolańskich, Fedorowiczów i Janochów” autorstwa ks. Ludwika Grzebienia SJ. Zwieńczeniem spotkania była przedpremiera filmu dokumentalnego o kard. Kozłowieckim autorstwa Julity i Rafała Wieczyńskich.

Dni poświęcone wielkiemu misjonarzowi rozpoczął 26 września Przegląd Filmów Misyjnych, który odbył w miejscowym muzeum. Drugiego dnia zorganizowany został w parku przy muzeum III Podkarpacki Festiwal Piosenki Misyjnej.

Kard. Adam Kozłowiecki urodził się l kwietnia 1911 r. w Hucie Komorowskiej k. Kolbuszowej. Był więźniem obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Dachau, jezuitą, misjonarzem, pierwszym arcybiskupem metropolitą Lusaki w Zambii. Na konsystorzu 21 lutego 1998 otrzymał z rąk Jana Pawła II biret kardynalski jako pierwszy hierarcha katolicki z Zambii. Zmarł 28 września 2007 w wieku 96 lat.

Więcej na: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda