Home WiadomościZ kraju Pożegnania: o. Augustyn Matysek OMI

Pożegnania: o. Augustyn Matysek OMI

Redakcja

29 września 2014 r. w domu prowincjalnym w Poznaniu w 83. roku życia, 63. roku powołania zakonnego i 58. roku kapłaństwa zmarł oblat Augustyn Matysek.

Ojciec Augustyn Matysek urodził się 17 sierpnia 1931 r. Radzionkowie na Śląsku. Od 1946 r. naukę z zakresu szkoły średniej pobierał w niższym seminarium duchownym w Lublińcu. We wrześniu 1950 r. rozpoczął nowicjat w Markowicach. Święcenia kapłańskie przyjął po piątym roku studiów, 24 czerwca 1956 r.

Zmarły o. Augustyn na drodze zakonnego i kapłańskiego życia pracował w wielu placówkach prowincji wypełniając szereg szczególnych zadań. Pracował w formacji, był przełożonym wspólnot domowych, proboszczem, ekonomem domu, kapelanem w klasztorze sióstr zakonnych i domu pogodnej starości. Był zakonnikiem niespożytej energii, wielkiej aktywności, dobrego serca i poświęcenia.

Jego pierwszą placówką Gorzów Wlkp. ul. Woskowa, gdzie przez 3 lata był wikariuszem i ekonomem. W następnych latach /1961-1968/ pracował w NSD w Markowicach, gdzie w domu formacyjnym był ekonomem, wykładowcą w niższym seminarium i wychowawcą. Następne 10 lat /1969-1978/ był przełożonym domu i proboszczem w nadmorskiej parafii w Łebie.  W 1978 roku przybył do domu i parafii oblackiej w Kędzierzyna, by tam przejąć obowiązki ekonoma i wikariusza w parafii. Od 1980 r. przez kolejnych 5 lat był superiorem, proboszczem i kustoszem w sanktuarium w Kodniu. Od 1985 r. był superiorem, proboszczem i ekonomem w Smolanach na Suwalszczyźnie, gdzie znajdował się dom postulatu dla kandydatów na braci zakonnych. W 1990 r. przybył do Katowic, gdzie prze 2 lata był kapelanem w klasztorze sióstr elżbietanek przy ul. Warszawskiej. W 1992 r. po raz drugi przybył do Markowic, gdzie przez 4 lata był prefektem w junioracie braci. Od 1996 r. był superiorem i ekonomem w Grotnikach, a następnie jeden rok w Gdańsku, gdzie był spowiednikiem przy stałym konfesjonale. Od roku 2000, przez 14 lat był kapelanem w Domu Opieki Społecznej w Chumiętkach koło Krobi służąc jednocześnie pomocą duszpasterską w okolicznych parafiach.

Wspominając swój pobyt w Chumiętkach i posługę kapłańska w parafiach mawiał o sobie, że jest najszczęśliwszym oblatem.

O. Augustyn cieszył się dobrym zdrowiem, co pozwalało mu pracować prawie do końca życia. Jednak w czerwcu 2014 r. pojawiła się poważna choroba. Był hospitalizowany w Poznaniu, przeszedł okres rekonwalescencji i nie był już w stanie powrócić do poprzednich obowiązków. Po 14 latach nieprzerwanej pracy w Chumiętkach został przeniesiony do domu prowincjalnego w

Pogrzeb śp. o. Augustyna Matyska był 1 października 2014 r. O godz. 8.00 w kaplicy klasztoru poznańskiego – wspólnota Misjonarzy Oblatów odmówiła różaniec w intencji O. Augustyna. Po tej modlitwie została odprawiona Msza św. koncelebrowana połączona z jutrznią, której przewodniczył O. Superior Krzysztof Borodziej.

W Obrze Msza św. pogrzebowa odbyła się o godz. 12.30. Eucharystię sprawowało 52 kapłanów, w tym liczne grono kapłanów dekanatu krobskiego. Mszy św. przewodniczył wikariusz prowincjalny (p.o. prowincjała) o. Andrzej Korda, a kazanie wygłosił O. Józef Niesłony. W pogrzebie uczestniczyła rodzina zmarłego, klerycy miejscowego seminarium duchownego, braci zakonni, autokarowa delegacja parafian z Krobi i przedstawicieli domu opieki z Chumiętek. O. Augustyn Matysek został pochowany w przyklasztornym cmentarzu w Obrze, w kwaterze Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Za: www.oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda