Home WiadomościZ kraju W „Roku Wiary” – 28 rocznica śmierci Męczennika za wiarę bł. ks. Jerzego Popiełuszki

W „Roku Wiary” – 28 rocznica śmierci Męczennika za wiarę bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Redakcja

Już w czwartek 18 października nad Zalewem Wiślanym przy włocławskiej Tamie rozpoczęły się doroczne uroczystości. Licznie zgromadzeni pod przewodnictwem pasterza diecezji włocławskiej – bpa Wiesława Alojzego Meringa, aby uczcić Męczennika za wiarę, modlili się przez jego wstawiennictwo pod Krzyżem Pomnikiem w intencji Ojczyzny. Hierarchowie Kościoła włocławskiego wraz przedstawicielami ludzi pracy, związków zawodowych, wielu instytucji i okolicznych szkół wraz z pocztami sztandarowymi złożyli kwiaty, wieńce i znicze. Jak co roku, ogromnym przeżyciem był różaniec odmawiany w towarzystwie niesionych na lektyce relikwii Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

Wśród wiernych idących w procesji przez Tamę drogą męczeństwa bł. ks. Jerzego do wzniesionego przez Zgromadzenie Braci Pocieszycieli z Getsemani Sanktuarium Męczeństwa, uczestniczyły także rodziny tych, którzy związani z tym miejscem niewidzialną nicią wiary oddali życie pod Smoleńskiem w służbie Najjaśniejszej Rzeczpospolitej. Trzy lata temu przed tragedią z 10 kwietnia 2010 roku, dziś już śp. Minister Paweł Wypych (Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP), śp. Dyrektor Katarzyna Doraczyńska (Dyrektor Gabinetu Szefa Kancelarii Prezydenta), śp. Dariusz Jankowski (z Zespołu Obsługi Organizacyjnej Kancelarii Prezydenta) oraz śp. ks. Roman Indrzejczyk (Kapelan Prezydenta RP) wypełniając wolę śp. Prezydenta  Lecha Kaczyńskiego, (który ze względu na chorobę nie mógł przybyć osobiście) uczestniczyli w obchodach okrągłej 25 rocznicy (2009r.) śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki i ofiarowali dla Sanktuarium Męczeństwa jubileuszowy kielich. To właśnie o nich pamięć została wyryta w kamieniu tablicy, którą podczas tej uroczystości poświęcił bp Wiesław Alojzy Mering, a jej odsłonięcia dokonały dzieci ofiar i krewni.

We wstępnej przemowie obchodów o. Świerad Pettke – Prowincjał Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani, nawiązał do proroka Izajasza z liturgii Słowa: „Spodobało się  Panu zmiażdżyć swojego sługę cierpieniem” (Iz 53,10), oraz do św. Pawła: „Nawet własnego swojego Syna nie oszczędził”(Rz 8,32). Interpretując Słowo Boże przypomniał, że Bóg dopuszcza, aby pierwszym zmiażdżonym cierpieniem był Syn Boży. Jezus Chrystus  zaprasza i przyłącza do Siebie tych, którzy – przez wieki i pokolenia, także  „dzisiaj” przyjmują Go jako jedynego Pana i  Zbawiciela oraz podążają  za Nim. W szeregu tych, którzy zostali zmiażdżeni cierpieniem, a w naszych czasach zatłuczeni pałkami funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa  jest także Bł. Ks. Jerzy Popiełuszko.

Włocławska Tama, jest miejscem zwycięstwa Bł. Księdza Jerzego, gdzie każdy z nas pyta się: Skoro nic nie dzieje się bez woli Boga, dlaczego Pan Bóg dopuszcza takie zbrodnie? Jak można dać złym ludziom taką władzę, że mogą sprawiedliwych mordować, miażdżyć cierpieniem? To ołtarz Jezusa Chrystusa daje nam Światło wiary i poszukiwanie odpowiedzi. W obliczu Ofiary Jezusa weryfikuje się człowiek i jego system wartości. O. Świerad zwrócił uwagę na drobny, ale niezwykle bardzo ważny szczegół, że im większa wartość, tym większej wymaga ona ofiary. Wszystko sprawdza się w świetle najwyższej wartości, jaką jest miłość. Jedyna i nieodwołalna miłość Boga do człowieka i wolność, z jaką człowiek nań odpowiada. To jest prawdziwa potęga miłości. Choć bezbronna i po ludzku wydaje sie pokonana – miłość zawsze zwycięża,  jak Chrystus. Z ofiary zawsze wyrastają wspaniałe owoce, krew męczenników jest nasieniem chrześcijan. Nowe potomstwo uczniów rodzi się z ofiary nauczycieli wiary.

Biskup Ordynariusz Wiesław Alojzy Mering nawiązując w homilii do rozpoczętego Roku Wiary i Męczennika za wiarę, przywołał wypowiedź Benedykta XVI Ojca Świętego, który: prosił byśmy często przywoływali w tym roku przykłady wiary, przykłady świętych, kiedy ojciec święty Jan Paweł II mówił do nas z okazji jednego z synodów i zapytał: „kiedy was będą pytali, co chrześcijaństwo wniosło w ciągu dwu tysięcy lat swojego istnienia? Co odpowiecie? Trzeba odpowiedzieć – świętych, świętych, czyli ludzi wiernych do końca Jezusowi Chrystusowi. To właśnie teraz robimy. W tym naszym biednym oszalałym świecie, w kulturze która ludzkimi pomysłami chce zniszczyć prawo Boga. Co mówiłby ks. Jerzy, gdyby słyszał o wszystkich tych próbach dotyczących ludzkiego życia, małżeństwa, rodziny, jakie byłoby jego stanowisko? Bo jeszcze wtedy, kiedy on był duszpasterzem, cały ten bezwstyd nie pojawiał się w najrozmaitszych usiłowaniach. Właśnie w tym kontekście silna wiara w Boga, której ks. Jerzy jest przykładem, której nas uczy, jest jednym z ostatnich sposobów uratowania świata przed ostatecznym mrokiem. Błogosławiony księże Jerzy Kapłanie i męczenniku, pomóż nam oprzeć się złemu, który kusi, który kłamie, który wabi w sidła, który chce w tych sidłach uwięzić uczniów Jezusa Chrystusa, który walczyć będzie do końca świata inteligencją i mocą o wiele większą, niż ta którą każdy z nas dysponuje.

Kolejne obchody wpisują się w liturgiczne „statio” Świętego Roku Wiary – Kościoła powszechnego i diecezji włocławskiej. Bardzo wymownym  wydarzeniem zbiegającym się z obchodami rocznicy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki,  było wniesienie przez najbliższą rodzinę relikwii Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki – Męczennika za wiarę – do prastarej Bazyliki Św. Bartłomieja na Wyspie Tyberskiej.  Do tysięcy relikwii, które tam już zostały złożone, wprowadzone zostały relikwie Bł. Ks. Jerzego, który choć wiedział jaką cenę trzeba zapłacić za prawdę, nie był „kościelnym dyplomatą”. Oceniał rzeczywistość w świetle Słowa Bożego, prorocko głosił je i  za nie oddał życie.

Licznie zgromadzeni wierni podczas uroczystej Mszy św. prosili dla umiłowanej Ojczyzny, całego narodu i dla siebie samych: o łaskę przebaczenia winowajcom, przezwyciężania zła dobrem i męstwa w wyznawaniu wiary, które czyni człowieka prawdziwie wolnym.

Bracia Pocieszyciele z Getsemani jako kustosze, serdecznie zapraszają do Sanktuarium Męczeństwa, które Dekretem Ks. Biskupa Ordynariusza uzyskało przywilej kościoła stacyjnego Roku Wiary. Przybywający do Sanktuarium mogą dostąpić łaski: odpustu zupełnego.

o. Szymon M. Korytowski CCG / www.popieluszko-wloclawek.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda