Home WiadomościZ kraju W Chludowie koło Poznania odbędzie się pierwsza sesja procesu rogatoryjnego o. Mariana Żelazka

W Chludowie koło Poznania odbędzie się pierwsza sesja procesu rogatoryjnego o. Mariana Żelazka

Redakcja

W niedzielę 8 grudnia o godz. 10.30 w parafii pw. Wszystkich Świętych w Chludowie odbędzie się powołanie i pierwsza sesja Trybunału Rogatoryjnego procesu beatyfikacyjnego pochodzącego z Poznania misjonarza werbisty Sługi Bożego o. Mariana Żelazka SVD. Uroczystości będzie przewodniczył ks. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.

Podczas pierwszej sesji zostanie zaprzysiężony Trybunał Rogatoryjny, który będzie przesłuchiwał w Polsce świadków w procesie beatyfikacyjnym o. Mariana Żelazka. Podczas uroczystości, przy ustawionym w prezbiterium chludowskiego kościoła stole, zasiądzie metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, a także postulator procesu i członkowie trybunału. W obecności notariuszy ks. Rafał Pajszczyk, przewodniczący i pozostali członkowie złożą przysięgę, a następnie podpisany zostanie dokument z uroczystego otwarcia procesu.

Zgodę na przeprowadzenie procesu rogatoryjnego Sługi Bożego o. Mariana Żelazka SVD  w Polsce wydała archidiecezja poznańska. Prośbę taką skierował abp John Barwa SVD z diecezji Cuttack-Bhubaneshwar w Indiach, który poprosił o to w związku z dużą liczbą świadków pochodzących z Polski. Zgodnie z wymogami kanonicznymi  o beatyfikację wnioskują władze diecezji, gdzie żył i pracował kandydat na ołtarze. O. Marian Żelazek spędził na misjach w Indiach 56 lat.

– To szczególna uroczystość, zwłaszcza dla parafii chludowskiej i naszej wspólnoty misyjnej – mówi o. Henryk Kałuża SVD, wicepostulator polskiej części procesu beatyfikacyjnego. – Od tego momentu trybunał będzie mógł rozpocząć przesłuchania świadków w procesie beatyfikacyjnym o. Mariana Żelazka.

Osobami odpowiedzialnymi za prowadzenie procesu w Polsce zostaną:

  • ks. Rafał Pajszczyk z Poznania– przewodniczący Trybunału Rogatoryjnego
  • o. Henryk Kałuża SVD z Nysy – wicepostulator
  • o. Jan Wróblewski SVD z Chludowa – promotor sprawiedliwości
  • o. Franciszek Bąk SVD z Chludowa – notariusz,
  • o. Wojciech Grzymisławski SVD z Chludowa – notariusz

To pierwsze w polskiej parafii werbistowskiej tak doniosłe wydarzenie związane z kandydatem na ołtarze pochodzącym z tego zgromadzenia. Od maja tego roku w każdy 30 dzień miesiąca, na pamiątkę daty jego urodzin (30 stycznia) i śmierci (30 kwietnia)  chludowscy werbiści modlą się w kościele parafialnym o beatyfikację  o. Mariana.

Trybunał Rogatoryjny (wł. rogare – prosić) to grupa powołana przez Kościół katolicki do prowadzenia procesu beatyfikacyjnego lub kanonizacyjnego. W wielu przypadkach powołuje się Trybunał Rogatoryjny Pomocniczy, który ma przejąć część prac (np. przesłuchiwanie świadków) i tym samym usprawnić przeprowadzenie procesu. Tak było np. w przypadku procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II. Akta zgromadzone przez polski Trybunał Rogatoryjny zostaną dołączone do akt procesu beatyfikacyjnego o. Mariana Żelazka, prowadzonego w Indiach.

Marian Żelazek (1919-2006) to pochodzący z Poznania jeden z najbardziej znanych – nie tylko w Polsce – misjonarzy werbistów. Jako jeden z nielicznych przeżył w latach 1940-45 najpierw gehennę w poznańskim Forcie VII, pierwszym obozie koncentracyjnym na ziemiach polskich, a potem w Dachau i Gusen. Po wojnie ukończył studia teologiczne w Rzymie i po święceniach w 1950 r. wyjechał na misje do Indii, gdzie przez 56 lat niósł pomoc najbiedniejszym, trędowatym i wykluczonym. Za swoją działalność, czynienie dobra i otwartość na drugiego człowieka w 2002 r. został oficjalnie zgłoszony do Pokojowej Nagrody Nobla. Odznaczony i uhonorowany wieloma medalami, odznaczeniami i tytułami, także świeckimi, m.in. nosił tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania (2005). Bohater wystaw, sesji naukowych, filmów dokumentalnych i patron szkół, m.in. Zespołu Szkół w Chludowie. W lutym 2018 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym w Indiach.

Kontakt:

Ks. Henryk Kałuża SVD, tel: 601 880 990 – email: [email protected]

o. Jan Wróblewski SVD,  tel. 603 99 494 – adres mail: [email protected] 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda