Home Rok Życia KonsekrowanegoRok Życia Konsekrowanego w Diecezjach W diecezji bydgoskiej zainaugurowano Rok Życia Konsekrowanego

W diecezji bydgoskiej zainaugurowano Rok Życia Konsekrowanego

Redakcja

Pod przewodnictwem biskupa Ryszarda Karpińskiego, w bydgoskim Kościele Rektorskim Zgromadzenia Ducha Świętego 30 listopada zainaugurowano Rok Życia Konsekrowanego.

Szczególny czas został ustanowiony z woli papieża Franciszka. Rozpoczął się w pierwszą niedzielę Adwentu, a zakończy 2 lutego 2016 roku. Przyświeca mu hasło: „Ewangelia, proroctwo, nadzieja – życie konsekrowane w Kościele dzisiaj”.

Biskup senior archidiecezji lubelskiej odwołał się m.in. do listu papieża Franciszka, jaki skierował on do osób konsekrowanych, a także wspomniał posynodalną adhortację apostolską Jana Pawła II o życiu konsekrowanym, jego misji w Kościele i w świecie „Vita Consecrata”.  Celebrans podzielił się swoimi doświadczeniami, które są owocem jego osobistych spotkań z osobami konsekrowanymi. Nawiązał m.in. do swojej czternastoletniej pracy w Papieskiej Komisji ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących. – Dzięki tej posłudze dowiedziałem się, jak nieoceniona jest rola osób konsekrowanych w zachowaniu wiary i kultury narodu pochodzenia, w przekazywaniu tych wartości następnym pokoleniom, a także ubogacaniu miejscowego Kościoła – podkreślił.

Biskup Ryszard Karpiński podziękował przełożonemu Polskiej Prowincji Zgromadzenia Ducha Świętego o. Dariuszowi W. Andrzejewskiemu CSSp za jego wieloletnią pracę wśród Polonii kanadyjskiej, a zwłaszcza za zaangażowanie się w sprawy 49. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Quebecu, który odbywał się w 2008 roku.  – Jako zakonnicy i zakonnice musimy pamiętać, że nawet jeśli życie konsekrowane w wielu częściach świata słabnie, to – jak powiedział wielki papież Benedykt XVI – „nigdy nie może zabraknąć tej konsekrowanej rzeczywistości w Kościele, ponieważ pragnie jej sam Pan Bóg” – powiedział prowincjał polskich duchaczy.

W całym świecie żyje obecnie ok. 950 tysięcy osób konsekrowanych, czyli sióstr zakonnych, braci i ojców, osób należących do Instytutów Świeckich i do Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego. – Ojciec Święty Franciszek powiedział również, że wszyscy mamy się „obudzić”. Po to, aby powrócić do źródeł – powiedział mistrz nowicjatu Zgromadzania Ducha Świętego oraz odpowiedzialny za obchody roku w diecezji o. Władysław Budziak CSSp.

Według ks. Karola Hołubickiego CM ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego á Paulo, dla osób konsekrowanych ten czas jest zaproszeniem do większej więzi z Bogiem, do weryfikacji swojego życia. – Osoby konsekrowane są dowodem, że radykalne pójście za Chrystusem jest nie tylko możliwe, ale również piękne i posiada sens – powiedział diecezjalny referent ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

W ciągu najbliższego roku w kraju odbędzie się wiele wydarzeń, ukazujących rolę osób konsekrowanych w Kościele. – To czas szczególnej łaski, w którym my, osoby konsekrowane, mamy jeszcze bardziej docenić dar Bożego powołania, pogłębiając więź z Jezusem. Mamy być czytelnym znakiem dla drugiego człowieka – dodała s. Marta Urszula Pankowska CSSE ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety.

Na terenie diecezji bydgoskiej działa trzynaście zakonów żeńskich i dziewięć męskich. Natomiast w całej Polsce żyje około 35 tysięcy osób konsekrowanych.

Za: Zgromadzenie Ducha Świętego.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda