W diecezji siedleckiej zainaugurowano Rok Życia Konsekrowanego

20 grudnia w diecezji siedleckiej zainaugurowano uroczyście Rok Życia Konsekrowanego. Uroczystości w kaplicy Matki Bożej Kodeńskiej, w których uczestniczyły m.in. osoby konsekrowane rozpoczęły się od Adoracji Najświętszego Sakramentu.

Następnie prezentację „Raportu z badań o postrzeganiu życia konsekrowanego” i „Co, jak i komu komunikować” przedstawił ks. Roman Frąckowiak – marianin ze Skórca, mistrz nowicjatu, referent ds. życia konsekrowanego. Jak podkreślał  w swoim wystąpieniu, jednym  z zadań Roku Życia Konsekrowanego jest to aby pokazywać posługę osób konsekrowanych . Podkreślił, że osoby konsekrowane w tym roku będą bardziej widoczne w parafach diecezji siedleckiej.

Po prelekcji o godz. 11.00 sprawowana była Eucharystia w kościele św. Stanisława, która rozpoczęła Rok Życia Konsekrowanego w diecezji siedleckiej. Eucharystii przewodniczył  biskup siedlecki Kazimierz Gurda. Wraz z Księdzem Biskupem Mszę św. koncelebrowali biskup pomocniczy diecezji siedleckiej Piotr Sawczuk, ks. kan. Marek Matusik – wikariusz biskupi ds. życia konsekrowanego oraz licznie zgromadzeni kapłani i bracia zakonni.

-Rozpoczęty w Kościele Powszechnym Rok Życia Konsekrowanego staje się przestrzenią w której z woli Ojca Świętego Franciszka zarówno osoby konsekrowane jak też wszyscy wierni Kościoła, będą mogli tę prawdę o osobach życia konsekrowanego pogłębić-  mówił w homilii Biskup siedlecki Kazimierz Gurda. Pierwszymi jednak, którzy są wezwani do spojrzenia na życie konsekrowane są Ci, którzy przez złożenie ślubów, należą do zakonów, zgromadzeń zakonnych, stowarzyszeń apostolskich, instytutów świeckich, czy indywidualnych form życia konsekrowanego. – To spojrzenie ma pozwolić na jeszcze głębsze niż dotychczas, uświadamianie sobie kim każda z osób konsekrowanych jest w oczach Boga. Jakie ma zadanie do spełnienia dzisiaj, wypełniając charyzmaty instytutu do którego należy (…). Ojciec Święty pragnie aby wierni świeccy dostrzegli, przede wszystkim, w całej posłudze pełnionej przez osoby życia konsekrowanego, ich niesienie każdemu człowiekowi Jezusa, przez ukazywanie mu, ze Bóg w Jezusie jest Emanuelem, Bogiem z nami. To bycie znakiem obecności Boga w świecie na wzór Maryi jest światu bardzo potrzebne. wiat bowiem pogrąża się dzisiaj w ciemności. Oczekuje, że przyjdzie ktoś, kto mu da tego, kto świat z ciemności zła i grzechu wyprowadzi. Nie możemy zawieść naszych wiernych, nie możemy zawieść tych, którzy są już na peryferiach życia religijnego czy społecznego. Pamiętajmy również, że źródłem życia konsekrowanego jest miłość do Chrystusa, na wzór Maryi. Entuzjazm, pasja o której mówi Ojciec Święty i których domaga się w życiu osób konsekrowanych, mogą się zrodzić tylko wówczas, gdy całym sercem będą szły za Chrystusem za ich pierwszą miłością. Wszystko mogę w Tym który minie umacnia, powie święty Paweł – powiedział w homilii biskup siedlecki Kazimierz Gurda.

Na zakończenie Eucharystii dekret Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy o przeżywaniu Roku Życia Konsekrowanego w diecezji siedleckiej  i dodatkowych możliwościach uzyskania łaski odpustu zupełnego odczytał ks. kan. Marek Matusik – wikariusz biskupi ds. życia konsekrowanego.

Natomiast po Mszy św. w kaplicy Matki Bożej Kodeńskiej przy parafii św. Stanisława w Siedlcach odbyła się agapa, podczas której uczestnicy spotkania podzielili się opłatkiem.

MJa/Siedlce  [MSz]

Więcej (zdjęcia) na: www.podlasie24.pl