Home WiadomościZ kraju W lipcu i sierpniu spacer śladami bielańskich kamedułów

W lipcu i sierpniu spacer śladami bielańskich kamedułów

Redakcja

Kamedulską izbę pamięci, eremitorium królewskie oraz kościół wraz ze skarbczykiem i podziemiami można będzie zobaczyć w lipcu i sierpniu w czasie spaceru po eremie kamedułów z warszawskich Bielan. Do odwiedzenia tego niezwykłego miejsca zachęcają niedawno odkryte fotografie Leona Barszczewskiego.

Jeszcze do niedawna kamedułowie z warszawskich Bielan byli dla mieszkańców tych okolic niemal całkowicie anonimowi. Nie znane były ani ich imiona, ani wizerunki. Przełom nastąpił w lutym tego roku wraz z sensacyjnym odkryciem w Muzeum Fotografii w Krakowie. Okazało się bowiem, że kolekcja Leona Barszczewskiego, oficera armii carskiej i badacza kultur Azji Środkowej, zawiera oprócz zdjęć wykonanych w Bucharze i Samarkandzie również fotografie z terenu Mazowsza, w tym i te z klasztoru kamedulskiego na Bielanach.

Nieznane wcześniej zdjęcia, datowane na ok. 1900 r., ukazują najprawdopodobniej ostatnich zakonników, których władze rosyjskie usunęły z tego miejsca w 1904 r. Starcy z długimi siwymi brodami i wygolonymi głowami, w białych habitach wyglądają dostojnie i zdają się wyrażać zdziwienie, że ktokolwiek się nimi interesuje, zakłócając tym samym ich pustelnicze życie na dalekich peryferiach ówczesnej Warszawy.

Na innych fotografiach widać wnętrze eremu oraz od środka kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, św. Józefa i św. Ambrożego, co umożliwia z kolei porównanie zmian, jakie zaszły w wyglądzie samych obiektów na przestrzeni wieku. Tegoroczne odkrycie stanowi także znakomity pretekst do odbycia swoistego rekonesansu w terenie wraz z przewodnikiem, na który już teraz zaprasza Katolickie Centrum Kultury Dobre Miejsce – organizator wydarzeń kulturalnych promujących wartości chrześcijańskie z siedzibą przy ul. Dewajtis 3 w Lesie Bielańskim.

Możliwe są dwa terminy spaceru. Pierwszy z nich odbędzie się 13 lipca o godz. 13.00, drugi – 11 sierpnia o godz. 12.00. Miejsce zbiórki: Plac przed Kościołem, ul. Dewajtis 3, Parafia bł. E. Detkensa. Koszt biletu 30 zł. Można je nabyć na stronach https://app.evenea.pl/event/spacerpoeremie/ i https://app.evenea.pl/event/2spacerpoeremiekopia1/

Podczas obu wakacyjnych spacerów zwiedzający będą mogli zobaczyć kamedulską izbę pamięci, eremitorium królewskie oraz kościół wraz z kapitularzem, zakrystią, skarbczykiem i podziemiami. Widzowie być może odpowiedzą sobie dzięki temu na pytanie, czy trudno było kiedyś wieść życie pustelnika.

Za: www.ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda