Home WiadomościZ kraju Wąchock: koncert w murach XII-wiecznego opactwa Cystersów

Wąchock: koncert w murach XII-wiecznego opactwa Cystersów

Redakcja

Schola Cantorum Minorum Chosoviensis wystąpiła z koncertem w kościele cysterskim w Wąchocku. Śpiewane przez zespół z Chorzowa utwory opracowane są najczęściej na podstawie własnych badań nad średniowiecznymi rękopisami. Koncert Liberator Hominis („Wyzwoliciel Ludzi”) odbył się w ramach Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej – Mid Europe Early Music Festival. 

Uczestnicy koncertu wysłuchali XIII-wieczne chorałowe śpiewy, które były wykonywane przez cystersów w okresie wielkanocnym. Były to głównie responsoria nocnej modlitwy tzw. matutinum. 

Kierownik muzyczny scholi Sławomir Witkowski mówi, że pierwsi cystersi preferowali ascezę w śpiewie. – Chcieli, aby był on surowy. Nie dopuszczali wielogłosowych śpiewów. Ale w jednym z rękopisów odnaleźliśmy Kyrie elejson na dwa głosy. Mam tu na myśli Graduał cysterski z Kamieńca Ząbkowickiego. Wystarczyło raptem jedno pokolenie, aby zakonnicy ubogacili ten śpiew – zauważył absolwent Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej imienia Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Benedyktynka siostra Hanna Szmigielska, koordynatorka tegorocznej edycji Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej – Mid Europe Early Music Festival mówi, że śpiew w klasztorach kontemplacyjnych był sposobem wyrażenia nie tylko artystycznych ale przede wszystkim duchowych przeżyć. – Trudno jest utrzymać na dłuższą metę w śpiewie tak wielką ascezę jaką sobie zakładali cystersi. Jeśli chodzi o różnice między benedyktyńskim a cysterskim śpiewem, to ci drudzy usunęli część ornamentów, którymi benedyktyni zdobili swoje śpiewy, a następnie wymyśli później swoje wersje melodyczne. Nie dziwię się, bo jeśli człowiek żyje Bogiem, to jego dusza śpiewa, i nie może się pozbawić tej radości z tworzenia pięknych linii melodycznych – powiedziała zakonnica. 

Schola Cantorum Minorum Chosoviensis z Chorzowa istnieje od 1996 roku. Głównym obszarem zainteresowania i aktywności artystycznej zespołu jest śpiew chorału gregoriańskiego. Ponadto zespół wykonuje repertuar wczesnej polifonii wokalnej oraz pieśni tradycyjne. Podstawowym celem, jaki stawia sobie schola, jest śpiew podczas liturgii. 

rm/KAI
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda