Home WiadomościZ kraju W liturgii: Święci rodziny franciszkańskiej

W liturgii: Święci rodziny franciszkańskiej

Redakcja

Za kilkuset świętych i błogosławionych dziękują Bogu zakony franciszkańskie, obchodząc 29 listopada Święto Wszystkich Świętych Zakonu Serafickiego.

W gronie wyniesionych na ołtarze w ostatnich latach znaleźli się m.in.: beatyfikowany w kwietniu tego roku o. José Tous y Soler (1811-1871), Feliks z Nikozji – święty kapucyn z Sycylii, franciszkański tercjarz i założyciel Zgromadzenia Sióstr św. Józefa, św. ks. Zygmunt Gorazdowski św. bp Józef Sebastian Pelczar członek Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, włoski kapucyn bł. o. Marek z Aviano (1631-1699) i bł. o. Walentyn Paquay, Belg z Zakonu Braci Mniejszych (OFM). W roku 2002 papież Jan Paweł II ogłosił trzech nowych błogosławionych i kanonizował czterech świętych z rodziny franciszkańskiej. Najgłośniejszą była kanonizacja ojca Pio, obdarzonego stygmatami mistyka.

Wśród nich znaleźli się kapucyni: św. Ignacy z Santhia (1686-1770), św. Humilis z Bisignano (1582-1637), bł. bp Andre Giacinto Longhini (1863-1936) oraz pierwszy święty Ameryki Środkowej, brat Piotr od św. Józefa Betancur (1626-1667), bł. Maria od Męki Pańskiej (1839-1904), założycielka sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi, bł. Maria del Transito od Jezusa Sakramentalnego (1821-1885) założycielka Zgromadzenia Sióstr Tercjarek Misjonarek Franciszkanek Argentyńskich, bł. siostra Sancja Szymkowiak (1910-1942), którą papież beatyfikował podczas pielgrzymki do Polski na Błoniach krakowskich wraz z arcybiskupem Zygmuntem Szczęsnym Felińskim, założycielem Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Wśród prawie pół tysiąca świętych i błogosławionych franciszkańskich (od XIII wieku) znajdują się biskupi, kapłani i bracia zakonni, siostry zakonne i ludzie świeccy na różnych stanowiskach i z różnych warstw społecznych, od królów i władców (na przykład św. Ludwik IX, król Francji, patron III Zakonu czy św. Kinga, żona księcia krakowskiego Bolesława Wstydliwego, która po jego śmierci wstąpiła do klarysek) aż do ubogich i wyrobników (jak choćby bł. Aniela Salawa, służąca, tercjarka franciszkańska).

W wielkim gronie świętych i błogosławionych są ludzie nauki, jak choćby św. Bonawetura, jeden z największych filozofów średniowiecza, czy bł. Jan Duns Szkot. Są męczennicy, jak św. Maksymilian Maria Kolbe, oraz wielcy mistycy i charyzmatycy: św. Józef z Kupertynu, zwany “latającym zakonnikiem”, ze względu na nadzwyczajny dar lewitacji, św. Feliks z Cantalice, który podczas nocy spędzanych na modlitwie doświadczał wielu porywów ekstatycznych, w czasie których miał otrzymywać od Matki Bożej Dziecię Jezus do piastowania czy też św. Paschalis Baylon, ogłoszony patronem Kongresów Eucharystycznych ze względu na szczególne umiłowanie adoracji Najświętszego Sakramentu.

Rodzina franciszkańska od ponad ośmiu stuleci służy Bogu i Kościołowi rodząc świętych i błogosławionych, głosząc na świecie hasło “pokój i dobro”. Ciągle też nosi w sercu słowa swojego Patriarchy, św. Franciszka: “Bracia, zacznijmy służyć Panu Bogu, bo dotychczas małośmy postąpili”.

pb / red.

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda