Home WiadomościZe Świata Brazylia: Rzeźba Księdza Bosko dla katedry w Brasilii

Brazylia: Rzeźba Księdza Bosko dla katedry w Brasilii

Redakcja

Nowa rzeźba Ks. Bosko dotarła do Brasilii w dniu 19 listopada z Rzymu. Zastąpi ona tę, która do tej pory znajdowała się w Katedrze w Brasilii. Została wykonana przez mistrza Mauro Baldassari, artystę z Turynu.

Oryginalna rzeźba Ks. Bosko, którą wykonał Mauro Baldassari datarła w dniu 19 listopada do Brasilii, aby zastąpić kopię, która do tej pory znajdowała się w Katedrze w Brasilii. Kopia ta została poświęcona i intronizowana w dniu 29 sierpnia 2010 r. przez bpa Joao Braza de Aviza, arcybiskupa Brasilii, co odbyło się w ramach uroczystości, w której uczestniczył także IX Następca Ks. Bosko, ks. Pascual Chávez Villanueva, i liczni członkowie Rodziny Salezjańskiej z Brazylii.

Oryginalna rzeźba powstała z jednego kawałka marmuru z Carrara i waży dwie tony. Prawa strona figury przywołuje sny Ks. Bosko, podczas gdy lewa przedstawia panoramę Katedry w Brasilii pod kątem piętnastu i dwudziestu stopni. Prawa ręka Ks. Bosko jest wyciągnięta w geście powitania w kierunku zwiedzających, którzy przybywają do kościoła, podczas gdy lewa wskazuje na ołtarz, gdzie znajduje się Jezus Eucharystyczny i Nasza Pani z Aparecida, Patronka Brasilii. Korpus, charakteryzujący się wielką wklęsłością, odzwierciedla całkowite poświecenie się Ks. Bosko młodzieży.

W historii Ks. Bosko odnotowuje się, iż śnił o podróży do Południowej Ameryki, gdzie znajdowały się wielkie doliny, lasy i jeziora. Brasilia powstała dokładnie w czasie i miejscu wskazanym w śnie, a wśród tych, którzy widzieli w tym aluzję do budowy nowej stolicy Brazylii, znajdował się także dr Israel Pinheiro, odpowiedzialny za realizację projektu budowy miasta.

Chcąc powierzyć rozpoczęte prace jego opiece, dr Pinheiro zdecydował, że pierwsze materiały budowlane zostaną przeznaczone na budowę kaplicy poświęconej Ks. Bosko. Kult się przyjął i 10 czerwca 1962 r., w czasie uroczystej ceremonii, Ks. Bosko został ogłoszony drugim, po Naszej Pani z Aparecida, Patronem Bazyliki.

ANS – Brasilia

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda