Home WiadomościZ kraju Wadowice: rekolekcje prowincjalne karmelitów

Wadowice: rekolekcje prowincjalne karmelitów

Redakcja

OCDRekolekcje prowincjalne Karmelitów Dawnej Obserwy, zwanych potocznie trzewiczkowymi, trwają od 28 czerwca w Domu Rekolekcyjnym Karmelitów Bosych im. Jana Pawła II w Wadowicach. Zakonnicy zastanawiają się m.in. nad wyzwaniami trwającego w Kościele Roku Życia Konsekrowanego.

W ćwiczeniach duchowych pod hasłem „Odnowić się w postępowaniu za Chrystusem” bierze udział 25 zakonników z różnych klasztorów Polskiej Prowincji Zakonu, na czele z przełożonym prowincjalnym, o. Bogdanem Megerem OCarm. Rekolekcjonista, o. dr hab. Szczepan T. Praśkiewicz OCD z wadowickiego klasztoru karmelitów bosych wyjaśnił, że w spotkaniu chodzi o refleksję nad podjęciem duchowych wyzwań w codziennym życiu w szkole duchowości Karmelu. Nauki rekolekcyjne odnoszą się do orędzia świętych zakonu, a zwłaszcza św. Teresy od Jezusa w pięćsetlecie jej śmierci.

Zakon karmelitów powstał na przełomie XII i XIII w. na Górze Karmel w Ziemi Świętej. W XVI w. św. Teresa od Jezusa i św. Jan od Krzyża podjęli się w Hiszpanii jego reformy, wskutek czego powstały dwie gałęzie karmelitów, tj. karmelici dawnej obserwy, zwani trzewiczkowymi (OCarm – Ordo Carmelitarum) i karmelici bosi (OCD – Ordo Carmelitarum Discalceatorum).

Pierwsi przybyli do Polski jeszcze przed reformą, tj. w 1397 r. Osiedlili się w Krakowie „na Piasku”, w klasztorze ufundowanym przez św. Królową Jadwigę. Natomiast karmelici bosi założyli pierwszy klasztor w Polsce, także w Krakowie, w 1605 r. Obie gałęzie zakonu, zwłaszcza w Polsce, współpracują ze sobą, wydają wspólny kalendarz liturgiczny, posługują się w liturgii tymi samymi księgami, zapraszają się wzajemnie z celebrami i konferencjami duchowymi. Prekursorami tej współpracy byli w Polsce prowincjałowie, śp. o. Albert Urbański OCarm. i śp. o. Otto Filek OCD, a w całym zakonie przełożeni generalni, śp. John Maley OCarm. i śp. Kamil Maccise OCD.

rk / Wadowice
Katolicka Agencja Informacyjna

Przesłane przez: o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda