Home WiadomościZ kraju „Walka nieustanna” o. Zdzisława Kijasa – nowość na rynku wydawniczym

„Walka nieustanna” o. Zdzisława Kijasa – nowość na rynku wydawniczym

Redakcja

Jak prowadzić walkę duchową i jak w niej zwyciężać? „Ciemną rzeczywistość pokusy” analizuje o. prof. Zdzisław Kijas w swojej książce „Walka nieustanna”, która ukazała się nakładem Księgarni św. Jacka z Katowic. Autor studiuje przekazany przez synoptyków opis kuszenia Jezusa, próbując w nim znaleźć konkretne duchowe wskazówki.

Rozpoczął się Wielki Post, okres liturgiczny w Kościele, który zachęca do refleksji, zadumy i nawrócenia. Nierozłącznym elementem nawrócenia jest walka, która toczy się w naszych sercach, walka duchowa o dobro w naszym życiu a w szerszej perspektywie o zbawienie.

Temat chrześcijańskich zmagań porusza nowość na rynku wydawniczym „Walka nieustanna” o. Zdzisława J. Kijasa. To drugi tom serii „Wierzyć w XXI wieku”. Książka ukazała się nakładem Księgarni św. Jacka z Katowic. Autor bierze na warsztat przekazany przez synoptyków opis kuszenia Jezusa. Rzeczowo, chłodnym okiem analizuje punkt po punkcie „ciemną rzeczywistość pokusy”, ukazując jej przyczyny, cele, sposoby oddziaływania. Takie rozkładanie na czynniki pierwsze tego, co składa się na codzienną duchową walkę chrześcijanina, pozwala spojrzeć na nią w Bożym świetle. Czy chcemy, czy nie chcemy, „dopóki człowiek jest pielgrzymem na tej ziemi, kusiciel nie zostawia go w spokoju, lecz próbuje zwieść, skusić do grzechu, sprowadzić z drogi miłości Boga czy służby bliźniemu”. Jak kształtować w sobie czujność, nie wiedząc, jakich forteli użyje diabeł? Co może nam pomóc? Z czego trzeba zrezygnować? Jak przetrwać ciemną noc ducha? Przy odpowiedzi na te pytania znajomość planów wroga, strategie przetrwania, odpowiedni rynsztunek, a przede wszystkim wsparcie Tego, który kuszenia doświadczył – okazuje się nie do przecenienia.

Czy więc ta książka to sposób autora na walkę z pokusą? Nie. Jest to sposób Jezusowy. Mistrzowski.

Jak podkreśla w recenzji książki ks. dr hab. Janusz Wilk, rekolekcjonista i redaktor naukowy „Biblii Impulsy”, wojna jest konsekwencją grzechu, walka duchowa wynika ze świętości. – Wojna bywa czasowa, walka duchowa zazwyczaj jest nieustanna. Zanika jednak, kiedy świadomie porzuca się Boga lub z upodobaniem trwa się w grzechu ciężkim. Tam, gdzie brak świętości, niejednokrotnie brak też i walki duchowej. Szatan bowiem pozostawia „w spokoju” tych, których już ma, gdyż „kusi wyłącznie wiernych Bogu, interesują go wyłącznie oni, gdyż pozostali już mu służą” (s. 47). Zły duch jest wybitnym specjalistą od (o)szukania człowieka, dąży, by prowadzić z nim nieustanną walkę. Stawką jest życie, realizowane jako szczęście wieczne z Bogiem lub nieszczęście wieczne z szatanem – stwierdza.

Ks dr hab. Janusz Wilk zaznacza, że „Walka nieustanna” o. prof. Zdzisława Józefa Kijasa OFMConv – wybitnego polskiego teologa – wyśmienicie wprowadza w najważniejsze prawidła tych zmagań. – To, co ważne i praktyczne, by zwyciężać, zostało kompetentnie i przejrzyście omówione. Zawarta w publikacji teoria służy praktyce, a zazwyczaj dobrym praktykiem jest ten, kto dobrze poznał teorię – wskazuje.

Więcej informacji o książce na stronie wydawnictwa: https://sklep.ksj.pl/produkt/walka-nieustanna/

Księgarnia św. Jacka / amir (KAI), maj / Warszawa

KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda