Home WiadomościZ kraju Warszawa: Konferencja Prowincjalna Sercanów o posłudze w domach rekolekcyjnych

Warszawa: Konferencja Prowincjalna Sercanów o posłudze w domach rekolekcyjnych

Redakcja

W dniu 28 listopada, w siedzibie Kurii Prowincjalnej Księży Sercanów w Warszawie rozpoczęła się VII Konferencja Prowincjalna na temat: „Prorocy miłości i słudzy pojednania”. Sercański model posługi apostolskiej w domach rekolekcyjnych Prowincji Polskiej.

Obradom przewodniczy prowincjał ks. Artur Sanecki SCJ, a z Rzymu przybył radny generalny ks. John van den Hengel SCJ. Konferencja potrwa do 1 grudnia.

Konferencja ma za zadanie przeanalizować obecną sytuacje domów rekolekcyjnych w Polskiej Prowincji Księży Sercanów oraz spojrzeć w przyszłość, aby jeszcze skuteczniej podejmować działalność apostolską w duchu charyzmatu sercańskiego.

Pierwszy dzień Konferencji

Konferencję Prowincjalną rozpoczęła Msza św., której przewodniczył prowincjał ks. Artur Sanecki. Homilię wygłosił o. Tadeusz Hajduk SJ, który zwracił uwagę na ważność elementu rozeznawania woli Bożej w podejmowanym temacie modelu sercańskich domów rekolekcyjnych.

Obrady VII Konferencji Prowincjalnej rozpoczęła wspólna modlitwa i słowo wstępne wygłoszone przez prowincjała polskich sercanów. Prowincjał przywitał radnego generalnego ks. Johna van den Hengela, o. Tadeusza Hajduka SJ – głównego prelegenta pierwszego dnia obrad oraz wszystkich uczestników konferencji. Odniósł się do aktualności tematu podjętego przez Konferencję w obliczu coraz większej popularności domów rekolekcyjnych, szukania ofert z zakresu duchowości i formacji, a także przyszłości remontowanego domu w Krakowie Płaszowie. Podziękował również ks. Janowi Strzałce i wszystkim członkom komisji przygotowującej Instrumentum laboris i wyraził wdzięczność warszawskiej wspólnocie SCJ za zorganizowanie miejsca dla konferencji. Zachęcił do podjęcia szczerego dialogu i dyskusji, aby konferencja przyniosła jak najlepsze owoce.

W dalszej części obrad głos zabrał radny generalny ks. John van den Hengel. W imieniu Zarządu Generalnego wyraził wdzięczność za zorganizowanie konferencji. Nawiązał również do podobnych dyskusji podejmowanych w innych prowincjach SCJ na temat modelu sercańskich rekolekcji.

Następnie słowo do wszystkich skierował o. Tadeusz Hajduk SJ, znany rekolekcjonista i dyrektor domów rekolekcyjnych w Częstochowie i Zakopanem, a obecnie mistrz nowicjatu w Starej Wsi. W swoim wystąpieniu nakreślił specyfikę jezuickich domów rekolekcyjnych i prowadzonych w nich ignacjańskich ćwiczeń duchowych. Dzielił się własnymi doświadczeniami w tym zakresie i chętnie odpowiadał na pytania. A dotyczyły one konkretnych rozwiązań w sprawach związanych ze strukturą domów rekolekcyjnych, ich zapleczem i standardem, doborem kadry rekolekcyjnej, współpracą ze świeckimi oraz sposobem promocji i dopasowywania oferty rekolekcyjnej.

W sesji popołudniowej omówiono odpowiedzi na nadesłane ankiety dotyczące sercańskich domów rekolekcyjnych oraz przedyskutowano je w grupach.

Za: www.sercanie.pl

Więcej informacji o kolejnych dniach Konferencji Prowincjalnej Sercanów na www.sercanie.pl

 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda