Home WiadomościZ kraju Warszawa: modlitwa za ofiary na Ukrainie

Warszawa: modlitwa za ofiary na Ukrainie

Redakcja

Zrzut ekranu 2015-02-26 o 23.22.03W Warszawie odprawiono ekumeniczne modlitwy w intencji ofiar wojny na Ukrainie i o pokój w tym ociekającym krwią rejonie.

22 lutego w cerkwi greckokatolickiej Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Miodowej w Warszawie mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił proboszcz bazyliańskiej parafii, o. Piotr Kuszka OSBM.

W celebracji współuczestniczyli ks. prał. Tadeusz Sowa z Kurii Warszawskiej, ks. Antoni Wita FDP, Prowincjał Zgromadzenia ks. Orionistów, oraz warszawski duszpasterz Ormian Ks. Rafał Krawczyk. Na modlitwę za ofiary wojny na Ukrainie i o pokój przybyli parafianie cerkwi, mieszkańcy Warszawy i Ukraińcy, przebywający w Polsce.

Ks. Kuszka mówił w kazaniu o konieczności wybaczania. Powołując się na słowa Ewangelii stwierdził, że są one bezkompromisowe i że musimy przebaczać, tym bardziej, że sami jesteśmy grzeszni. „Pan Bóg chce przebaczać grzesznikom, i dlatego Jezus dał się ukrzyżować za każdego człowieka” – powiedział o. Kuszka, dodając, że słowa Ewangelii „Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią” (Łk 23, 34a), będą dla nas światłem i siłą do przebaczenia.

O. Piotr Kuszka wskazał następnie, jak należy postępować przebaczając: trzeba „unikać chęci zemsty i nienawiści – gdyż wtedy stajemy się tacy sami jak oprawca, wspierać cierpiących i modlić się za wszystkich – za prześladowanych i o nawrócenie prześladowców, umacniać się wzajemną pomocą i modlitwą jeden za drugiego”.

Kilka dni wcześniej, 17 lutego, w kościele św. Jacka u OO. Dominikanów na Freta miały miejsce modlitwy o pojednanie między narodami i o pokój, z udziałem duchownych greckokatolickich oraz prawosławnych z Ukraińskiej Cerkwi Patriarchatu Kijowskiego. Mszy św. przewodniczył o. Michał Adamski OP, przeor warszawskiego staromiejskiego klasztoru dominikanów. Uroczystościom towarzyszyło otwarcie wystawy ikon p.t. „Modlitwa za Ukrainę”, którego dokonał abp Hilarion z niekanonicznej Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego.

Anna Dziemska

foto: Anna Dziemska

Za: www.franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda