Home WiadomościZ kraju Warszawa: pasterz misyjny i patriotyczny

Warszawa: pasterz misyjny i patriotyczny

Redakcja

W obliczu medialnej nagonki na obecnego pasterza diecezji warszawsko-praskiej abp. Henryka Hosera SAC, warto przypomnieć krótko jego wkład w działalność misyjną, patriotyczną i społeczną na terenie Warszawy i okolic.

Abp. Henryk Hoser ma niezwykły dar gromadzenia ludzi. Na uroczystości religijne, kościelne, patriotyczne, społeczne i misyjne przybywa do Katedry św. Floriana wiele tysięcy ludzi z Pragi, Warszawy i okolic. Tylko ostatnie rekolekcje na Stadionie Narodowym zgromadziły ok. 60.000 ludzi.

Okolicznościowym nabożeństwom na Pradze towarzyszą wystawy i wykłady i koncerty, dzięki którym prości ludzie z Pragi i podwarszawskich osiedli mogą poznać historię swojej dzielnicy, miasta i Ojczyzny oraz zapoznać się z dziełami misyjnymi.

Obchodzony w katedrze św. Floriana w ostatnią niedzielę stycznia Światowy Dzień Walki z Trądem przypomina warszawiakom o ludziach dotkniętych ta straszną chorobą, umożliwia modlitwę za cierpiących na trąd i kieruje ich myśli na potrzebę wsparcia misjonarzy.

Uroczystości poświęcenia Domu św. Faustyny w Ostrówku 24 września 2011 r. zgromadziły wiele tysięcy ludzi w różnym wieku. Po mszy św. przed frontonem kościoła w Klembowie wierni przeszli w pielgrzymce do Ostrówka, niosąc ze sobą relikwie św. Faustyny. Następnie odbyło się tam uroczyste poświęcenie tzw. Domu św. Faustyny.

Uroczystość była wielkim przeżyciem religijnym dla ludzi i okazją do bycia we wspólnocie z innymi wiernymi i pasterzami swego kościoła. Mszy św. odprawionej w języku łacińskim przewodniczył wówczas kard. Robert Sarah, przewodniczący Papieskiej Rady zajmującej się koordynacją działalności charytatywnej „Cor Unum”. W Eucharystii uczestniczyli biskupi, m.in. abp Edward Ozorowski, bp Kazimierz Romaniuk, bp Stanisław Kędziora, bp Antoni Pacyfik Dydycz OFMCap, bp Marian Duś, bp Paweł Stobrawa i bp Bronisław Dembowski.

Większość zgromadzonych stanowiła ludność z osiedli, wsi i miasteczek diecezji warszawsko-praskiej. Dla wielu z nich była to wyjątkowa możliwość wzięcia udziału w uroczystościach wraz ze swoim biskupem, ale też z innymi biskupami i siostrami zakonnymi oraz wiernymi swojej diecezji.

Przy okazji informacji o uroczystości poświęcenia Domu św. Faustyny kuria warszawsko-praska przypomniała, że w Ostrówku przebywał przez pewien czas ks. Jerzy Popiełuszko, dziś już błogosławiony, oraz franciszkanin św. Maksymilian Maria Kolbe. Święty Maksymilian Maria Kolbe – przez pewien okres swego życia zakonnego pracował w Ostrówku jako kapelan Zgromadzenia Sióstr Rodziny Marii. W miejscowej parafii przechowywany jest jako relikwia jego różaniec.

Spośród ostatnich znaczących wydarzeń w diecezji warszawsko-praskiej i prawobrzeżnej Warszawie należy wspomnieć o wizycie obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w ramach peregrynacji Ikony Częstochowskiej przez świat w obronie życia „Od Oceanu do Oceanu”. W czasie warszawskiej obecności Ikony Częstochowskiej w dniach 20 i 21 sierpnia 2012 r. trwała modlitwa wiernych w intencji rodzin oraz w intencji dzietności diecezji warszawsko-praskiej. Modlitwy prowadziły m. in. pary z duszpasterstwa małżeństw niepłodnych z parafii Matki Bożej z Lourdes.

Okazją do modlitwy o pokój i zgodę na Boże działanie w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu było zainstalowanie na ok. 2 tygodni w lutym bieżącego roku ołtarza adoracyjnego „Gwiazda Kazachstanu”. Wiele tysięcy wiernych z Warszawy i okolic przybyło wówczas aby modlić się przy tym ołtarzu.

W minionych latach w Katedrze Św. Michała Archanioła i Św. Floriana Męczennika miało miejsce wiele wydarzeń religijno – patriotycznych, w czasie których wierni modlili się za poległych w czasie zrywów powstań narodowych i wojnach. 4 listopada 2012 roku uroczystej Eucharystii w intencji Ofiar Rzezi Pragi w 218. rocznicę tego wydarzenia przewodniczył i homilię wygłosił abp. Henryk Hoser. Po mszy świętej miał miejsce okolicznościowy koncert w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej, a następnie przemarsz i złożenie kwiatów pod Krzyżem poświęconym Ofiarom Rzezi Pragi u zbiegu ulicy Jagiellońskiej i alei Solidarności.

W Niedzielę Palmową 24 marca tego roku, abp. Hoser przybył pieszo wraz z wiernymi diecezji warszawsko-praskiej na Plac Zamkowy, aby wraz z kard. Kazimierzem Nyczem i organizacjami PRO-LIFE i innymi obrońcami życia wziąć udział w Marszu Świętości Życia. Jako lekarz abp. Hoser zaangażował się w pracę Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych, dotyczących tzw. zapłodnienia „in vitro ”.

W kwietniu w Warszawie zaprezentowano dokument bioetyczny Konferencji Episkopatu Polski. Został on przygotowany pod kierunkiem abp. Henryka Hosera przez Zespół Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych.

Dokument skupia się szczególnie na zagadnieniu aborcji i in vitro. „Bardzo dużo istnień ludzkich ginie w procedurze mającej wyłonić jednego ocaleńca, który się urodzi. Drugim elementem jest radykalne rozdzielenie ludzkiej seksualności i prokreacji” – podkreślił abp Hoser.

W kontekście dobrych, godnych i pożytecznych Bożych dzieł, czynionych przez ks. abp. Henryka Hosera, trudno jest obojętnie patrzeć na niestosowne i niegodziwe komentarze na temat arcybiskupa diecezji warszawsko–praskiej, pojawiające się ostatnio z niezwykłą częstotliwością w mediach.

Wiele organizacji zgłasza swój protest przeciwko niszczeniu autorytetu abp. Henryka Hosera przez księdza, który nie chce zrezygnować z funkcji proboszcza.

Anna Dziemska

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda