Home WiadomościZ kraju Warszawa: Prapremiera filmu o męczennikach

Warszawa: Prapremiera filmu o męczennikach

Redakcja

franciszkanie.plJutro, 3 listopada, w studiu TVP przy ul. Woronicza w Warszawie odbędzie się pokaz przedpremierowy filmu dokumentalnego „Życia nie można zmarnować”, o franciszkańskich męczennikach, którzy 5 grudnia b.r. zostaną beatyfikowani.

Dokument przedstawia życie i męczeństwo dwóch polskich franciszkanów, o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego, misjonarzy z krakowskiej prowincji franciszkanów, który w 1991 r. oddali życie za wiarę w Peru.
Film pokazujący życie i działalność tych młodych zakonników (w chwili śmierci mieli 31 i 33 lat), został zrealizowany przez ekipę TVP w peruwiańskich Andach i w Polsce.

Dwaj franciszkanie, zamordowani przez członków komunistycznej organizacji Świetlisty Szlak, będą pierwszymi polskich misjonarzami – męczennikami. Ceremonia ich wyniesienia na ołtarze będzie miała miejsce 5 grudnia b.r. w Chimbote w Peru.

Widzowie zobaczą m. in. wypowiedzi naocznego świadka ostatniego dnia życia polskich misjonarzy – siostry Berty Hernandez, oraz bpa Luisa Bambarena, który zaprosił do Peru polskichfranciszkanów, jak również mieszkańców Pariacoto i pracujących tam dzisiaj krakowskich misjonarzy. W Polsce natomiast zostały zebrane wspomnienia rodzini męczenników, w tym mamy o. Zbigniewa Strzałkowskiego, wcześniej nie wypowiała się o tych dramatycznych wydarzeniach.

Ekipa TVP zrealizowała ujęcia w Limie, Chimbote, w Barrance nad Oceanem Spokojnym, i w parafii Pariacoto, która obejmuje 2 tys. mieszkających tam osób i 73 wiosek rozsianych po peruwiańskich Andach.

Film mówi także o owocach pracy pierwszych polskich misjonarzy – męczenników. Zostaną w nim ukazane świadectwa osób, które pod wpływem świadectwa ich życia i męczeństwa przeszły radykalną przemianę, m.in. o. Dariusz Mazurek, który po śmierci franciszkanów postanowił wstąpić do zakonu i jest obecnie misjonarzem w Peru. Pomimo, że od śmierci misjonarzy minęły już 24 lata, dzięki filmowi poznamy Peruwiańczków, którzy każdego dnia dziękują Bogu za owoc pracy i męczeństwa freanciszkanów z POlski.

Piękna muzyka, piękne zdjęcia, wzruszające wspomnienia, biało-czerwona flaga daleko od Polski i duma z bycia Polakiem. To tylko niektóre konteksty filmu, zrealizowanego w oparciu o solidny warsztat reżysera Krzysztofa Tadeja i ekipy jego współpracowników.

Źródło: dystrybucja.tvp.pl

Zobacz również:

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda