Home WiadomościZ kraju Warszawa: rozpoczęło się sympozjum przed beatyfikacją kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej

Warszawa: rozpoczęło się sympozjum przed beatyfikacją kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej

Redakcja

Wspólna beatyfikacja Kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej ma swój głęboki sens – powiedział kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski otworzył sympozjum poświęcone Prymasowi Polski i założycielce ośrodka dla ociemniałych w Laskach. 12 września w Warszawie odbędzie się beatyfikacja tych wybitnych postaci Kościoła w Polsce.

Sympozjum „Kardynał Stefan Wyszyński i Matka Elżbieta Róża Czacka – nauczyciele i świadkowie miłości Boga, bliźniego i Ojczyzny” odbywa się w Domu Arcybiskupów Warszawskich. W spotkaniu wezmą udział historycy, współpracownicy kard. Wyszyńskiego, siostry ze zgromadzenia założonego przez Matkę Czacką oraz publicyści.

Wspólna beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej ma swoją głęboką wymowę – powiedział kard. Kazimierz Nycz, wskazując, że obydwie postacie łączyła wspólna duchowość, która inspirowała w dwóch kierunkach. “Niewątpliwie Wyszyński inspirował dzieło Lasek i Matkę Czacką, natomiast ks. Korniłowicz i Czacka inspirowali młodego Wyszyńskiego, ale także później, aż do końca jego życia” – powiedział metropolita warszawski. Dodał, że także po śmierci Matki Czackiej w 1961 r. Prymas bardzo często przybywał do Lasek.

Współorganizatorem wydarzenia jest Katolicka Agencja Informacyjna. Prezes Agencji, Marcin Przeciszewski witając zgromadzonych w Domu Arcybiskupów Warszawskich przypomniał, że właśnie tutaj przez 32 lata swoją posługę pełnił kard. Stefan Wyszyński. Patronat honorowy nad sesją objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Wśród gości sympozjum są m.in. prawosławny arcybiskup Jerzy Pańkowski, ordynariusz diecezji wrocławsko-szczecińskiej oraz Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich.

Natomiast wśród prelegentów sympozjum znajdują się m.in. historycy – prof. Bohdan Cywiński, prof. Paweł Skibiński czy dr Andrzej Grajewski. Przedstawią oni dokonania Prymasa Tysiąclecia na tle trudnej historii Kościoła w Europie środkowo-wschodniej. Świadkowie wydarzeń, m.in. Anna Rastawicka z Instytutu Prymasowskiego, opowiedzą o codziennej współpracy z Kardynałem ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW będzie mówił o świętości Prymasa.

O wyjątkowym świadectwie Matki Czackiej i znaczeniu Dzieła Lasek, które jest nie tylko ośrodkiem dla ociemniałych, ale również ważnym miejscem dialogu Kościoła ze światem, mówić będą współsiotry Matki Czackiej: s. Judyta Olechowska, przełożona generalna Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża oraz s. Radosława Podgórska, zaangażowana przy jej procesie beatyfikacyjnym. O tym jak krzyżowały się drogi przyszłych świętych opowie ks. prof. Andrzej Gałka.

Podczas sesji wystąpią biskupi, którzy są dziś następcami kard. Wyszyńskiego na różnych stolicach biskupich: prymas Wojciech Polak w Gnieźnie, abp Stanisław Budzik w Lublinie i kard. Kazimierz Nycz w Warszawie. O heroiczności Prymasa Polski mówić będzie przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

W dalszej części odbędzie się debata publicystów o tym, co dziś mówią nam ci nowi polscy błogosławieni, w której weźmie także udział bp Piotr Jarecki. Jednym z elementów tej edukacyjnej sesji wykładowej są specjalne zajęcia warsztatowe dla młodzieży. Pod okiem Przemysława Fenrycha młodzi ludzie spotkają się na krótką rozmowę z niektórymi z prelegentów oraz zastanawiać się będą co mogą nam dzisiaj podpowiedzieć założycielka zgromadzenia i kardynał z poprzedniej epoki. Swoje wnioski młodzież przedstawi na zakończenie sesji.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja na Rzecz Wymiany Informacji Katolickiej, zaś partnerem organizacyjnym Katolicka Agencja Informacyjna. Edukacyjna sesja wykładowa odbędzie się pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Patronami medialnymi są: TVP1, Polskie Radio S.A. oraz tygodniki Gość Niedzielny i Idziemy.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

tk, mp / Warszawa
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda