Home DokumentyDokumenty Kościoła o życiu konsekrowanymDykasteria ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia ApostolskiegoListy i przemówienia 2021.06.24 – Watykan – Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, List do pasterzy Kościołów lokalnych o udziale osób konsekrowanych w drodze synodalnej

2021.06.24 – Watykan – Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, List do pasterzy Kościołów lokalnych o udziale osób konsekrowanych w drodze synodalnej

Redakcja

 

Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego  i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego

LIST DO PASTERZY KOŚCIOŁÓW LOKALNYCH O UDZIALE OSÓB KONSEKROWANYCH
W DRODZE SYNODALNEJ

Watykan,  24 czerwca 2021 r.

 

Prot. n. Sp.R. 2633/21

Drogi Współbracie w Biskupstwie!

Pragniemy zwrócić uwagę Księdza Biskupa na list, który skierowaliśmy do wszystkich osób konsekrowanych z okazji eklezjalnej drogi prowadzącej do celebracji najbliższego Synodu Biskupów na temat “Dla Kościoła synodalnego: komunia, uczestnictwo i misja”.

Jest to list, poprzez który poprosiliśmy i zachęciliśmy osoby konsekrowane z całego świata do aktywnego udziału w tej drodze. Prosimy Księdza Biskupa o zwrócenie szczególnej uwagi na różne wspólnoty życia konsekrowanego obecne w Jego diecezji oraz na specyfikę różnych form życia konsekrowanego.

Jak można zauważyć, poprosiliśmy osoby konsekrowane o dzielenie się doświadczeniami, spostrzeżeniami i pragnieniami, w sposób wolny, pokonując wszelką nieśmiałość, poczucie niższości czy co gorsza obwiniania się, ale równocześnie w duchu pokory.

Jednocześnie zwracamy się do Ciebie jako Pasterza diecezji, ponieważ wiemy, że czasami Pasterze niewystarczająco znają wspólnoty czy charyzmaty obecne w ich diecezjach i dlatego życie konsekrowane pozostaje odizolowane od części Ludu Bożego obecnego w Kościele partykularnym.

Mamy nadzieję, że ten pierwszy etap drogi synodalnej, charakteryzujący się słuchaniem, stanie się wyrazem mutuae relationes opartych na zasadzie komunii i współistnienia.

Dziękujemy Księdzu Biskupowi za działania, które podejmie i pozostajemy we wzajemnej modlitwie.

João Braz Card. de Aviz
Prefekt

+ José Rodríguez Carballo, O.F.M.
Arcybiskup Sekretarz

Archiwum KWPZM

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda