Home WiadomościZ kraju Warszawa: rusza procesja z relikwiami św. Maksymiliana Kolbego

Warszawa: rusza procesja z relikwiami św. Maksymiliana Kolbego

Redakcja

deon.plProcesja z relikwiami św. Maksymiliana Kolbego wyruszyła w niedzielę rano z pl. Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Prowadzi ją biskup Michał Janocha. W niedzielę obchodzone jest Święto Dziękczynienia.

“Wyruszmy z procesją ulicami Warszawy, ku Bożej opatrzności” – powiedział bp Janocha, który przywitał uczestników procesji.

“Będziemy przemierzać drogi, którymi chodzimy do domu, do pracy, do szkoły, a te wszystkie drogi prowadzą do Bożej opatrzności” – dodał.

“Niech nasza procesja do Bożej opatrzności będzie dziękczynieniem za całe nasze życie, za wolność naszej ojczyzny, za wszystko, co chcemy wypowiedzieć i czego nie możemy wypowiedzieć” – powiedział biskup.

W procesji idą dwie orkiestry strażacka i góralska, a także m.in. poczty sztandarowe, wojsko, harcerze, górnicy, duchowni, przedstawiciele organizacji katolickich i parafii warszawskich.

Przy kościele św. Antoniego Mari Zaccarii, nastąpi uroczyste przekazanie relikwii św. Maksymiliana Kolbego. Ostatni odcinek do Świątyni Opatrzności Bożej uczestnicy procesji przejdą w asyście przedstawicieli różnych grup i stanów, w tym: przedstawicieli wojska, harcerzy, Episkopatu Polski, duchownych z całego kraju, prezydentów miast papieskich oraz darczyńców, którzy przybyli z różnych części Polski.

O godz. 12.00 na terenie Świątyni Opatrzności Bożej rozpocznie się msza św. dziękczynna, której przewodniczyć będzie prymas Grecji i arcybiskup Aten Sevastianos Rossolatos; on także wygłosi homilię.

We mszy uczestniczyć mają m.in. przedstawiciele władz państwowych z premier Beatą Szydło, władz samorządowych, Episkopatu Polski.

W Święto Dziękczynienia w parafiach na terenie całej Polski zostanie przeprowadzona zbiórka pieniędzy na budowę Świątyni Opatrzności Bożej.

Święto Dziękczynienia, obchodzone w pierwszą niedzielę czerwca, zostało ustanowione w 2008 r. z inicjatywy metropolity warszawskiego kard. Nycza. Idea Święta Dziękczynienia związana jest z kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego, jaką była budowa Świątyni Opatrzności Bożej. O budowie Świątyni jako narodowego wotum wdzięczności, przede wszystkim za uchwalenie Konstytucji 3 Maja, zdecydował Sejm uchwałą z 5 maja 1791 roku. Inicjatywę budowy Świątyni podjął na nowo w 2002 roku prymas Polski kard. Józef Glemp.

PAP/MC

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda