Warszawa: VIII Dzień Macieja K. Sarbiewskiego SJ

jezuici-plW sobotę 5 listopada odbył się na Zamku Królewskim oraz w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie ósmy już dzień poświęcony jezuicie Maciejowi Kazimierzowi Sarbiewskiemu, wybitnemu poecie okresu baroku, teologowi i kaznodziei królewskiemu.

Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Pracowni Działań Muzealnych Zamku Królewskiego, Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana oraz Ojców Jezuitów. 

Sarbiewski pisał swoje dzieła w języku łacińskim wzorowanym na klasykach, zwłaszcza na Horacym. W XVII wieku był to wciąż język międzynarodowy, podobnie jak dziś angielski. Za swoją twórczość coraz bardziej znaną w ówczesnej Europie polski poeta został uhonorowany laurem poetyckim przez papieża Urbana VIII, także literata, którego postać przybliżyła prof. Elwira Buszewicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po wykładzie, podczas spotkania literackiego, jakie odbyło się w stylowym „saloniku Żeromskiego” na Zamku Królewskim, wiersze Urbana VIII i Macieja K. Sarbiewskiego czytali Barbara i Jacek Bursztynowiczowie, a słowo wprowadzające wygłosił kustosz Daniel Artymowski.

W części wieczornej, która miała miejsce w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, gdzie Maciej K. Sarbiewski został pierwotnie pochowany, Mszy św. przewodniczył o. wiceprowincjał Leszek Mądrzyk, zebranych powitał o. Lesław Ptak, a homilię poświęconą maryjnym wątkom twórczości poety wygłosił o. Krzysztof Dorosz. Następnie dr Teresa Kaczorowska, prezes Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana, przedstawiła współczesne inicjatywy kulturalne i edukacyjne, którym patronuje „chrześcijański Horacy z Mazowsza”. W części poetycko-muzycznej wybrane wiersze Sarbiewskiego czytał aktor Andrzej Ferenc, a muzykę z tzw. redukcji paragwajskich zaprezentował Chór Flaminae pod dyrekcją Marty Wiatr.

Dzień Macieja K. Sarbiewskiego stał się dobrą okazją, aby przypomnieć ważną dla polskiej kultury postać i posłuchać przy tej okazji pięknych wierszy oraz muzyki. Warto zaznaczyć, że następne podobne spotkanie jest planowane 19-21 maja przyszłego roku, kiedy to w Płońsku, Ciechanowie i Sarbiewie odbywać się będzie XIII już Festiwal ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego.

Za: www.jezuici.pl