Warsztaty dla przełożonych i nowych proboszczów

okmW dniach 14-17 listopada 2016 r. w Cen- trum Caritas w Warszawie odbywają się warsztaty dla około 70. nowych przełożonych i proboszczów z męskich rodzin zakonnych.

Trzydniowy program spotkania zawiera wykłady i warsztaty z zakresu animacji wspólnoty, zagadnień duszpasterskich i katechetycznych oraz prawnych aspektów prowadzenia domu zakonnego i parafii.

W poniedziałek 21 listopada zajecia prowadził ks. dr Waldemar Janiga odpowiedzialny za organizację katechezy szkolnej I parafialnej w Archidiecezji przemyskiej. W swoich prezentacjach przedstawił prawne I organizacyjne aspekty organizacji katechezy w szkole oraz zasady organizowania
katachezy sakramentalnej i katechezy dla dorosłych w parafiach. Mszy Św. tego dnia przewodniczył ks. Kazimierz Radzick CSMA, główny organizator spotkania.

W wieczormej sesji o. Adam Żak SJ przedstawił swoje działania jako pełnomocnika Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci I młodzieży. Opowiedział także o działalności Centrum Ochrony dziacka jakied zidiałą przy jezuickiej Akadamii Ignatianum w Krakowie.

We wtorkowym programie spotkania ks. dr Marek Chmielewski, były inspektor salezjanów z Piły, poprowadzi warsztaty z zakresu animacyjnej roli przełozonego we wspólnocie zakonnej. Omówi zarówno organizacyjne jak i braterskie aspekty posługi przełożonego we wspólnocie.

W wieczornej sesji odbędzie się spotkanie z sekretarzem I ekonomem KWPZM podczas którego przedstawia oni inicjatywy Konferencji skierowane do wspólnot zakonnych (działalność Forum Współpracy Miedzyzakonnej oraz nowe mozliwości współpra- cy miedzy klasztorami w zwiazku z powołaniem delegatów KWPZM w diecezjach).

Natomiast środa 23 listopada poświęcona bedzie w całości prawnym aspektom funkcjonowania wspóloty zakonnej i parafii. Wykładowcami tego dnia bedą ks. prof. Marek Saj CSsR oraz ks. dr Rafał Kaminski CSMA.

okm