We wspólnocie zawsze radośniej

32. Pielgrzymka Braci Zakonnych trwa w dniach 14-15 października na Jasnej Górze. W sanktuarium zgromadzili się bracia z różnych zgromadzeń i zakonów z całej Polski. Hasłem tegorocznego spotkania są słowa papieża Franciszka: „Tam, gdzie są konsekrowani, zawsze jest radość”. 

„Dla mnie to spotkanie jest wzmocnieniem wiary, ale także, żebym mógł iść śladem św. ojca Franciszka, mojego założyciela, żebym mógł wypełnić jego śluby, które złożyłem – wyznaje br. Albert, franciszkanin z klasztoru Ojców Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej – Dla mnie to w pewnym sensie są rekolekcje. Najlepiej człowiek czuje się przy Mamie, moją mamą jest jasnogórska, kalwaryjska, i jaką inną bym nie wymienił, to jest po prostu Matka”.

Na doroczną pielgrzymkę przybył również br. Wiesław ze Zgromadzenia Braci Serca Jezusowego. „To jest zgromadzenie może mniej znane, bo nas bardzo ludzie mylą z jakimiś kanonikami, z księżmi – wyjaśnia br. Wiesław – Jak nasze ustawy piszą, mamy nosić habit uszyty na wzór kapłańskiej sutanny, przepasany zielonym pasem (…). Mam śluby zakonne bez święceń kapłańskich”.

„Tutaj (na Jasnej Górze) człowiek się wyciszy, oderwie od tego świata zewnętrznego, tutaj przy Matce Bożej można się pomodlić, przemyśleć wiele spraw, zawierzyć Matce Bożej i swoją osobę, i zgromadzenie, i intencje społeczne” – dodaje br. Wiesław.

Mszy św. odprawionej o godz. 11.00 przed Cudownym Obliczem Matki Bożej przewodniczył o. Janusz Sok, przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, prowincjał warszawskiej prowincji Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela. Eucharystii koncelebrował o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów.

„Patrzymy na Maryję, Matkę i Mistrzynię każdego z nas. Ona pierwsza konsekrowana żyła pełnią miłości, żarliwym duchem służyła Panu, radosna w nadziei, mocna w przeciwnościach, wytrwała w modlitwie, troszcząca się o potrzeby braci – mówił witając wiernych o. Arnold Chrapkowski – W Niej odzwierciedlają się i odnawiają wszystkie aspekty Ewangelii, wszystkie charyzmaty życia konsekrowanego. Wpatrzeni w Jej przykład, chcemy współczesnemu światu nieść radość, do czego tak usilnie zachęca nas papież Franciszek: ‘Tam, gdzie są konsekrowani, zawsze jest radość’. Wspieraj nas Maryjo w codziennym zaangażowaniu, sprawiając, byśmy stawali się wspaniałym świadectwem miłości i radości, postępując w sposób godny powołania, jakim zostaliśmy wezwani dla dobra naszych zgromadzeń i Kościoła powszechnego”.

„Panu Bogu razem dzisiaj dziękujmy za powołanie do życia konsekrowanego braci zakonnych. Jakąż różnorodność mamy w Polsce, różnego rodzaju instytutów, zakonów, stowarzyszeń – mówił homilii o. Janusz Sok – To oczywiście ingerencja i interwencja Boża, Jego łaska, ale trzeba też wrażliwych serc, umysłów i sumień ludzkich. Bogu niech będą dzięki, drodzy bracia, za każdego z was”.

„Czym jest wierność? Pamięcią, że Bóg mnie kocha i nigdy mnie nie opuści, nigdy we mnie nie zwątpi, choćbym zbłądził. Czym jest moja wierność? Dyspozycyjnością w miłości, choćby mi się nie podobało to, co przez najbliższy rok, czy pięć muszę czynić. Choćby było trudne dla mnie życie we wspólnocie, która nie jest dla mnie wygodna, nie ranię Boga, nie ranię drugiego człowieka. Nie jest to łatwe, przecież w życiu zakonnym też bywa, że wątpimy, że sobie nie radzimy. Niektórym się wydaje, że życie konsekrowane jest dla tytanów charakteru i ducha. Pokus nie zostawia się na progu klasztoru, domu zakonnego. Różnego rodzaju słabości nie zostają na dziedzińcu, a w klasztorze to my już mamy święty spokój i tak pięknie zorganizowane życie, że tam w ogóle nie ma miejsca na zwątpienie. To nie jest prawda – zaznaczył o. Janusz Sok – Maryjo, ratuj nas, po to tu jesteśmy, wspieraj, doradź, obudź, niech nas Syn Twój, o Matko, do siebie nawróci. Chcemy być wiarygodnym świadectwem, nie do podziwiania, ja świątobliwy, ja, który tak dużo się modlę, ale chcemy razem z tym, którzy na nas patrzą uwielbiać Boga”.

Mszę św. poprzedziła poranna Jutrznia oraz konferencja poprowadzona przez o. Janusza Soka.

O godz. 15.00 została odprawiona Koronka do Miłosierdzia Bożego w bazylice, a po niej Droga Krzyżowa na Wałach jasnogórskich. Następnie bracia zakonni wysłuchali koncertu ‘Totus Tuus – Śladami Świętości’ w wykonaniu Poznańskiego Chóru Kameralnego pod dyr. Bartosza Michałowskiego. W dalszym programie znajdą się Różaniec i Apel Jasnogórski, któremu przewodniczyć będzie br. Izaak Kapała, przeor Opactwa Benedyktynów z Lubinia, członek Konsulty Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, przewodniczący Komisji Braci Zakonnych.

W czwartek, 5 marca, dzień rozpocznie Jutrznia. Następnie odbędzie się konferencja prowadzona przez o. Adama Żaka. Na zakończenie pielgrzymki, o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej zostanie odprawiona Msza św. z odnowieniem profesji zakonnej. Eucharystii przewodniczyć ma abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/ es 

Za: www.jasnagora.com