Home WiadomościZ kraju Werbiści: Finał konkursu “Gdy myślę misje…”

Werbiści: Finał konkursu “Gdy myślę misje…”

Redakcja

SVDW sobotę 21 maja Dom Misyjny św. Wojciecha w Pieniężnie wypełnił się radosnym gwarem dzieci, które przybyły na finał III edycji konkursu „Gdy myślę misje…”.

Tegoroczna odsłona konkursu przebiegała pod hasłem „Zanim ochrzcił się Mieszko – misje wśród naszych przodków”.

Spotkanie zgromadziło ponad 250 uczestników z okolic Pieniężna jak i dalszych stron Polski. Rozpoczęło się uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem o. Jerzego Skrabani SVD, dyrektora Muzeum etnograficznego Museum Haus Völker und Kulturen w werbistowskim Domu Misyjnym w Sankt Augustin koło Bonn w Niemczech. Dzięki wspaniałej oprawie muzycznej zapewnionej przez zespół „Świąteczna Kapela” z Dobrego Miasta i kolorowym strojom dzieci, Msza Święta nabrała misyjnego charakteru i wprowadziła wszystkich w klimat wspólnego świętowania tego dnia.

Po Mszy Świętej nadszedł czas na zajęcia warsztatowe. Uczestnicy podzieleni na 5 grup kontynentalnych udali się na spotkania plastyczne, muzyczne, taneczne i filmowe. Doświadczeniem praktyki na Tajwanie dzielił się z zebranymi nasz neoprezbiter o. Łukasz Chrunik SVD. Dzięki takiemu bogactwu aktywności dzieci miały okazję spróbować różnych form twórczości i zawiązać nowe znajomości.

W planie znalazło się również zwiedzanie muzeum, w który przygotowana była wystawa nadesłanych na konkurs prac. Po warsztatach wszyscy udali się na zasłużony posiłek do naszego klasztornego parku.

Uwieńczeniem bogatego programu spotkania było ogłoszenie wyników konkursu zorganizowanego przez Muzeum Misyjno–Etnograficzne pod kierownictwem o. Wiesława Dudara SVD. Odbyło się ono na boisku sportowym w słonecznej pogodzie i tanecznej atmosferze. Autorzy najlepszych prac literackich, plastycznych i filmowych zostali nagrodzeni, a dla wszystkich uczestników finału konkursu przygotowano okolicznościowe upominki.

Ostatnim akordem sobotniego spotkania było puszczenie kolorowych balonów w niebo, które symbolizowały wiadomość pokoju i pozdrowienia dla dzieci całego świata.

Patronat honorowy nad konkursem objął J. E. Ks. Bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Do Komitetu honorowego należeli zaś: o. Eryk Koppa SVD – Prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Werbistów, o. dr Józef Węcławik SVD – Rektor Misyjnego Seminarium Duchownego, s. Dolores Zok SSpS – Przełożona Polskiej Prowincji Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego oraz pan Kazimierz Kiejdo – Burmistrz miasta i gminy Pieniężno.

Patronat medialny zapewniały Miesięcznik „Misjonarz”, Wydawnictwo Księży Werbistów, Gość Niedzielny, Świat Misyjny, Kwartalnik „Animator”, Portal Braniewo oraz oficjalna strona internetowa Werbistów w Polsce www.werbisci.pl.

Przy organizacji i przebiegu konkursu współpracowali: Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Dobrym Mieście oraz Museum Haus Völker und Kulturen z Sankt Augustin.

Dziękujemy wszystkim przybyłym za radosne świadectwo zainteresowania sprawami misji. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy nagród i wysokiego poziomu nadesłanych prac. Wszystkim opiekunom grup i wolontariuszom na czele z Siostrami Służebnicami Ducha Świętego i klerykami werbistowskimi składamy wdzięczność za pomoc w sprawnym przebiegu finału. Zapraszamy na kolejne edycje konkursu. Do zobaczenia! (za: seminarium.org.pl)

Za: www.werbisci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda