Jubileusz Sakry Biskupiej Abpa Jana Pawła Lengi MIC

BPJGAbp Jan Paweł Lenga ze Zgromadzenia Księży Marianów, emerytowany biskup diecezji Karaganda w Kazachstanie, świętował swój jubileusz 25-lecia sakry biskupiej na Jasnej Górze. Uroczysta Msza św. jubileuszowa odprawiona została w piątek, 27 maja przed Cudownym Obrazem Matki Bożej.

„Te 25 lat przeleciało jak jeden dzień – wyznaje abp senior Jan Paweł Lenga – To bogate doświadczenie. Masę było cierpienia, nie przelewu krwi za Kościół, ale cierpienia codziennego. To żmudna praca i cierpienie niby małe, ale jak kamyczek w bucie, które nie daje dobrze się poruszać. Nie szkoda było dla Chrystusa poświecić ten kawał życia. Chrystus jest warty temu, żeby mu służyć, by Jego imię i Jego prawda była na świeczniku, a my możemy być w cieniu, sługi nieużyteczne. To, co powinniśmy, musimy zrobić, reszta to tylko nasze grzechy, nic więcej. Dlatego przyszedłem jeszcze do Matki Boskiej poprosić, żeby mi przebaczyła i wyprosiła u Niego przebaczenie”.

„Pracowałem w Tadżykistanie, potem w Kazachstanie, byłem wypędzony przez KGB przez to, że tam pracowałem, nic złego nie robiłem; a potem pełniłem posługę biskupią w Kazachstanie – opowiada arcybiskup – Nigdy nie byłem z duchową posługą w Polsce, ale Matka Boska Częstochowska zawsze była mi bliska. W domu na Ukrainie mieliśmy obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, a w Kazachstanie mieliśmy parafię Matki Boskiej Częstochowskiej. Tam żyła masa Polaków, i Kazach pomagał wybudować im kościół. To jest piękne świadectwo Matki Boskiej Częstochowskiej. Co roku ksiądz z parafianami szedł 100 km z obecnej stolicy Astany przez stepy, żeby tam zdążyć na uroczystości Matki Boskiej Częstochowskiej 26 sierpnia”.

„W Kazachstanie przedstawicieli Kościoła było 17 różnych: Niemcy, Polacy, Hiszpanie, Włosi, Koreańczycy, Meksykanie, Kościół katolicki był różnorodny. Przyjeżdżali z różnym bogactwem swojego doświadczenia, nie zawsze to było korzystne, nieraz były sprzeczne rzeczy – zauważa jubilat – Ważne, aby Kościół w Kazachstanie miał swoją twarz, nie swoją specjalną kazachską, czy polską twarz, Kościół musi mieć twarz Chrystusową zawsze i wszędzie, i tym on musi się wyróżniać między innymi Kościołami, między innymi wyznaniami, tylko w prawdziwym ewangelicznym i Chrystusowym duchu”.

Abp Jan Paweł Lenga celebrował Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 14.30. Wygłosił także Słowo Boże.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG / es 

*

Abp Jan Paweł Lenga – ur. 28 marca 1950 w Gródku Podolskim, polski arcybiskup, duchowny katolicki, ze Zgromadzenia Księży Marianów, emerytowany biskup Diecezji Karaganda w Kazachstanie.

Urodził się w polskiej rodzinie, w Gródku Podolskim. Wyjechał na Łotwę, gdzie pracował jako robotnik na kolei, a raz w tygodniu jeździł do zakonnika ze Zgromadzenia Księży Marianów, odbywając w ten sposób roczny nowicjat. Z Łotwy przeniósł się do Kowna na Litwie, gdzie istniało jedno z dwóch w całym Związku Radzieckim seminariów duchownych. Ukończył je potajemnie i w konspiracji także przyjął święcenia kapłańskie 28 maja 1980 roku z rąk bp Vincentasa Sladkeviciusa. W 1981 przybył do Tajynszy w Kazachstanie, gdzie posługę duszpasterską pełnił przez 10 lat.

W dniu 13 kwietnia 1991 Jan Paweł II mianował ks. Lengę Administratorem Apostolskim dla Kazachstanu i Środkowej Azji, a także biskupem tytularnym Arbi. Sakrę biskupią otrzymał 28 maja 1991 roku.

Od 6 sierpnia 1999 biskup ordynariusz Diecezji Karaganda.

Po reorganizacji struktur Kościoła Katolickiego w Kazachstanie w 2003 roku, diecezja karagandyjska podporządkowania została metropolii w Astanie, jednak jako pierwszy biskup Kazachstanu decyzją Ojca Świętego bp Jan Paweł Lenga uzyskał tytuł arcybiskupa „ad personam”.

W dniu 5 lutego 2011 papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację z urzędu ordynariusza Karagandy. Po przejściu na emeryturę wyjechał z Kazachstanu i zamieszkał w Polsce, w domu Księży Marianów w Licheniu Starym. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej (2011).

W dniu 13 kwietnia 1991 Jan Paweł II mianował ks. Lengę Administratorem Apostolskim dla Kazachstanu i Środkowej Azji, a także biskupem tytularnym Arbi. Sakrę biskupią otrzymał 28 maja 1991 roku.

Za: www.jasnagora.com