Home WiadomościZ kraju Jubileusz Sakry Biskupiej Abpa Jana Pawła Lengi MIC

Jubileusz Sakry Biskupiej Abpa Jana Pawła Lengi MIC

Redakcja

BPJGAbp Jan Paweł Lenga ze Zgromadzenia Księży Marianów, emerytowany biskup diecezji Karaganda w Kazachstanie, świętował swój jubileusz 25-lecia sakry biskupiej na Jasnej Górze. Uroczysta Msza św. jubileuszowa odprawiona została w piątek, 27 maja przed Cudownym Obrazem Matki Bożej.

„Te 25 lat przeleciało jak jeden dzień – wyznaje abp senior Jan Paweł Lenga – To bogate doświadczenie. Masę było cierpienia, nie przelewu krwi za Kościół, ale cierpienia codziennego. To żmudna praca i cierpienie niby małe, ale jak kamyczek w bucie, które nie daje dobrze się poruszać. Nie szkoda było dla Chrystusa poświecić ten kawał życia. Chrystus jest warty temu, żeby mu służyć, by Jego imię i Jego prawda była na świeczniku, a my możemy być w cieniu, sługi nieużyteczne. To, co powinniśmy, musimy zrobić, reszta to tylko nasze grzechy, nic więcej. Dlatego przyszedłem jeszcze do Matki Boskiej poprosić, żeby mi przebaczyła i wyprosiła u Niego przebaczenie”.

„Pracowałem w Tadżykistanie, potem w Kazachstanie, byłem wypędzony przez KGB przez to, że tam pracowałem, nic złego nie robiłem; a potem pełniłem posługę biskupią w Kazachstanie – opowiada arcybiskup – Nigdy nie byłem z duchową posługą w Polsce, ale Matka Boska Częstochowska zawsze była mi bliska. W domu na Ukrainie mieliśmy obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, a w Kazachstanie mieliśmy parafię Matki Boskiej Częstochowskiej. Tam żyła masa Polaków, i Kazach pomagał wybudować im kościół. To jest piękne świadectwo Matki Boskiej Częstochowskiej. Co roku ksiądz z parafianami szedł 100 km z obecnej stolicy Astany przez stepy, żeby tam zdążyć na uroczystości Matki Boskiej Częstochowskiej 26 sierpnia”.

„W Kazachstanie przedstawicieli Kościoła było 17 różnych: Niemcy, Polacy, Hiszpanie, Włosi, Koreańczycy, Meksykanie, Kościół katolicki był różnorodny. Przyjeżdżali z różnym bogactwem swojego doświadczenia, nie zawsze to było korzystne, nieraz były sprzeczne rzeczy – zauważa jubilat – Ważne, aby Kościół w Kazachstanie miał swoją twarz, nie swoją specjalną kazachską, czy polską twarz, Kościół musi mieć twarz Chrystusową zawsze i wszędzie, i tym on musi się wyróżniać między innymi Kościołami, między innymi wyznaniami, tylko w prawdziwym ewangelicznym i Chrystusowym duchu”.

Abp Jan Paweł Lenga celebrował Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 14.30. Wygłosił także Słowo Boże.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG / es 

*

Abp Jan Paweł Lenga – ur. 28 marca 1950 w Gródku Podolskim, polski arcybiskup, duchowny katolicki, ze Zgromadzenia Księży Marianów, emerytowany biskup Diecezji Karaganda w Kazachstanie.

Urodził się w polskiej rodzinie, w Gródku Podolskim. Wyjechał na Łotwę, gdzie pracował jako robotnik na kolei, a raz w tygodniu jeździł do zakonnika ze Zgromadzenia Księży Marianów, odbywając w ten sposób roczny nowicjat. Z Łotwy przeniósł się do Kowna na Litwie, gdzie istniało jedno z dwóch w całym Związku Radzieckim seminariów duchownych. Ukończył je potajemnie i w konspiracji także przyjął święcenia kapłańskie 28 maja 1980 roku z rąk bp Vincentasa Sladkeviciusa. W 1981 przybył do Tajynszy w Kazachstanie, gdzie posługę duszpasterską pełnił przez 10 lat.

W dniu 13 kwietnia 1991 Jan Paweł II mianował ks. Lengę Administratorem Apostolskim dla Kazachstanu i Środkowej Azji, a także biskupem tytularnym Arbi. Sakrę biskupią otrzymał 28 maja 1991 roku.

Od 6 sierpnia 1999 biskup ordynariusz Diecezji Karaganda.

Po reorganizacji struktur Kościoła Katolickiego w Kazachstanie w 2003 roku, diecezja karagandyjska podporządkowania została metropolii w Astanie, jednak jako pierwszy biskup Kazachstanu decyzją Ojca Świętego bp Jan Paweł Lenga uzyskał tytuł arcybiskupa „ad personam”.

W dniu 5 lutego 2011 papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację z urzędu ordynariusza Karagandy. Po przejściu na emeryturę wyjechał z Kazachstanu i zamieszkał w Polsce, w domu Księży Marianów w Licheniu Starym. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej (2011).

W dniu 13 kwietnia 1991 Jan Paweł II mianował ks. Lengę Administratorem Apostolskim dla Kazachstanu i Środkowej Azji, a także biskupem tytularnym Arbi. Sakrę biskupią otrzymał 28 maja 1991 roku.

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda