Home WiadomościZe Świata Michalici: Wizyta Ojca Generała na Białorusi

Michalici: Wizyta Ojca Generała na Białorusi

Redakcja

michalici.plW dniach 24-26 maja br. w Grodnie odbywał się Krajowy Kongres Eucharystyczny, powiązany z 25. rocznicą powstania tutejszej diecezji oraz srebrnym jubileuszem sakry biskupa Aleksandra Kaszkiewicza, ordynariusza diecezji grodzieńskiej. Na Kongres przybył z Watykanu specjalny legat papieża Franciszka – kard. Zenon Grocholewski. W wydarzeniu tym uczestniczył także przełożony generalny naszego Zgromadzenia ks. Dariusz Wilk. Więcej na temat Kongresu można przeczytać na stronie internetowej catholic.by (w języku białoruskim).

Ojciec Generał zdołał odwiedzić w tym czasie wszystkie placówki michalickie na Białorusi oraz spotkać się i porozmawiać z każdym współbratem. W poniedziałek, 23 maja, zaraz po przylocie celebrował wieczorną Mszę św. w parafii Matki Bożej Różańcowej w Mińsku-Łoszycy i rozdał pamiątkowe obrazki 14-osobowej grupie dzieci, które dzień wcześniej przystąpiły do I Komunii świętej. Zaraz potem przybył do sąsiedniej parafii w Gatowo, by przewodniczyć nabożeństwu majowemu oraz skierować kilka słów do zebranych wiernych.

We wtorek i środę odwiedził nasze dwie placówki, znajdujące się niedaleko Grodna: Wasyliszki i Wasyliszki Stare. Okazało się, że ponad ćwierć wieku temu Ojciec Generał jeszcze jako kleryk razem z dwoma innymi braćmi przez półtora miesiąca prowadzili tu wakacyjne oratorium dla dzieci. Jednym ze świadków jest stojąca do dzisiaj stara, drewniana plebania.

Ostatnią placówką była parafia w Szydłowicach. W późnych godzinach wieczornych, 25 maja, poświęcił nowo urządzoną w piwnicach plebanii tzw. Salę Aniołów, przeznaczoną na gry i zabawy dla młodzieży oraz małych dzieci.

W piątek wieczorem, 27 maja, ks. Generał odleciał samolotem z Mińska do Warszawy. Dwa pierwsze zdjęcia to pamiątkowe fotografie z wiernymi z Gatowa, natomiast pozostałe dokumentują poświęcenie Sali Aniołów w Szydłowicach.

kp

Za: www.michalici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda