Home WiadomościZ kraju Werbiści: II edycja Konkursu literacko-plastycznego za nami

Werbiści: II edycja Konkursu literacko-plastycznego za nami

Redakcja

SVD30 maja w Misyjnym Seminarium Duchownym Księży Werbistów w Pieniężnie uroczyście zakończono II edycję Konkursu literacko-plastycznego „Gdy myślę misje…”.

W uroczystości wzięło udział około 300 dzieci, młodzieży i dorosłych.

Już od wczesnych godzin rannych zaczęły przyjeżdżać autokary z dziećmi. Na początku zorganizowano dzieci w cztery grupy noszące nazwy czterech kontynentów. Każdej grupie przydzielono też kolor rozpoznawczy odpowiadający kolorom poszczególnych kontynentów na różańcu misyjnym: zielony dla Afryki, żółty dla Azji, niebieski dla Oceanii i czerwony dla Ameryki.

O 10.00 rozpoczęła się Msza Święta, której przewodniczył o. Wiesław Dudar SVD, Dyrektor Referatu Misyjnego w Pieniężnie. Podczas niej dzieci ofiarowały między innymi kosz ze środkami czystości przeznaczonymi na misje.

Po Mszy św. uczestnicy udali się w swoich grupach na zajęcia związane z tematyką misji. W auli seminaryjnej z dziećmi spotkał się o. Przemysław Szumacher SVD, który opowiadał o pracy misyjnej w Paragwaju, pokazywał zdjęcia i odpowiadał na pytania. Uczestnicy warsztatów muzycznych poznawali pieśni i piosenki religijne w językach chorwackim, hebrajskim i ndebele, używanym w RPA i Zimbabwe, a podczas warsztatów plastycznych dzieci uczyły się wyrabiać grzechotki z butelek po wodzie mineralnej lub malowały aniołki.

Inna grupa dzieci wzięła udział w pokazie uderzania w bębny afrykańskie, który był słyszany w całym seminarium. W sali kinowej Muzeum Misyjno-Etnograficznego można było natomiast zobaczyć film misyjny poświęcony pracy o. Mariusza Mielczarka SVD, misjonarza w Boliwii.

W salach Muzeum zaprezentowano zwycięskie i wyróżnione prace plastyczne młodych uczestników. Przyglądając się im można najczęściej dostrzec szeroki uśmiech misjonarza lub misjonarki i radość ludzi, do których przybywają. Jak widać, uczestnicy konkursu dobrze zrozumieli słowa papieża Franciszka, który powiedział: „Chrześcijanin jest człowiekiem radości”.

Po tak pracowitym przedpołudniu organizatorzy i goście zgromadzili się na tarasie Referatu Misyjnego na wspólnym posiłku. Na zakończenie wszyscy udali się przed główne wejście seminarium, aby tam wypuścić w niebo kolorowe balony – symbol pozdrowień i uśmiechów, które dzieci zgromadzone w Pieniężnie przesłały dzieciom i misjonarzom na innych kontynentach.

Widząc odzew i popularność, z jakim Konkurs literacko-plastyczny się spotkał, organizatorzy już myślą o trzeciej jego edycji.

Za: www.werbisci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda