Home WiadomościZe Świata Moskwa: odnowiony Instytut św. Tomasza z Akwinu

Moskwa: odnowiony Instytut św. Tomasza z Akwinu

Redakcja

RVPo przeprowadzonej rok temu gruntownej reorganizacji katolickiego Instytutu św. Tomasza z Akwinu w Moskwie kończy się tam pierwszy rok akademicki. Cykl pięcioletni został zastąpiony dwuletnimi studiami podyplomowymi, a zamiast jednego kierunku religioznawstwa stworzono trzy nowe: teologia, duchowość i psychologia oraz chrześcijaństwo i sztuka. W wywiadzie udzielonym agencji Blagovest-Info rektor moskiewskiego Instytutu św. Tomasz z Akwinu o. Tomás García SJ opowiedział o jego historii, celach i perspektywach działania.

Instytut założony przez jezuitów w 1997 r. jest kontynuacją uczelni College Teologii im św. Tomasza z Akwinu, powstałej w roku 1991 po utworzeniu administratury apostolskiej dla katolików obrządku łacińskiego w europejskiej części Rosji. W ramach swojego, jak się wyraził ojciec rektor, unikalnego programu kształcenia Instytut przywiązuje szczególną uwagę do dialogu w międzykulturowym, wieloetnicznym i międzywyznaniowym środowisku przy zachowaniu wzajemnego szacunku i wolności. Studenci mogą zajmować się badaniami nad filozofią, teologią w aspektach socjologicznych, psychologicznych przejawów kulturowych różnych religii świata. Oprócz katolików w zajęciach Instytutu uczestniczą prawosławni i protestanci. Zajęcia prowadzą profesorowie wyższych uczelni moskiewskich. Instytut organizuje konferencje i sympozja naukowe, na które przyjeżdżają uczeni z całego świata.

Szczególnym zainteresowaniem uczestników cieszy się problem wzajemnych relacji między wiarą a nauką. Instytut posiada własne wydawnictwo, a o. Tomás García kieruje jako redaktor naczelny periodykiem Symbol, poświęconym dialogowi prawosławno-katolickiemu. Jego zdaniem dialog to „konik” Instytutu, podstawa wszystkich programów badawczych i kształcenia. „Dialog nie jest czymś danym raz na zawsze; słyszeć i rozumieć się wzajemnie to umiejętność, której należy się stale uczyć” – podsumował swoją wypowiedź rektor tej uczelni.

W. Raiter, Moskwa

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda