Home WiadomościZ kraju Werbiści: Jubileusz 100-lecia Parafii św. Jadwigi Śląskiej na warszawskim Żeraniu

Werbiści: Jubileusz 100-lecia Parafii św. Jadwigi Śląskiej na warszawskim Żeraniu

Redakcja

16 października 2021 roku, uroczystą Mszą odpustową, zakończył się rok jubileuszowy obchodzony w 100-lecie Parafii św. Jadwigi Śląskiej w Warszawie. Duchowe przygotowanie do tej uroczystości odbyło się pod hasłem „Tydzień przygotowań do odpustu w 100-lecie parafii i w 50-lecie poświęcenia kościoła”. Poprowadzili je ojcowie Andrzej Danilewicz, Andrzej Borek, Marcin Piwnicki i Krzysztof Malejko. Głównym ich celem był przybliżenie parafianom Zgromadzenia Słowa Bożego oraz postaci świętych i błogosławionych werbistów. 

Uroczystej Mszy Świętej jubileuszowej przewodniczył ordynariusz warszawsko-praski, bp Romuald Kamiński, który przy tej okazji udzielił bierzmowania młodzieży z naszej parafii. W uroczystości wzięli też udział współbracia werbiści na czele z o. prowincjałem Sylwestrem Grabowskim, księża z dekanatu, siostry zakonne oraz parafianie, przyjaciele i sympatycy naszej parafii.

W kazaniu ksiądz biskup podkreślił ważną i historyczną rolę, jaką pełniła i wciąż pełni parafia św. Jadwigi Śląskiej. Choć obecnie parafia znajduje się w specyficznej lokalizacji, ma bogatą historię. Została erygowana 22 października 1921 r. przez kard. Aleksandra Kakowskiego. Pięćdziesiąt lat temu, 19 września 1971 roku, bł. kardynał Stefan Wyszyński poświęcił nowy kościół, który służy wiernym do dzisiaj. Kościół ten odgrywał istotną rolę w czasie tworzenia się „Solidarności”. Czterdzieści lat temu, 21 września 1981 r., bł. ks. Jerzy Popiełuszko poświęcił tu sztandar „Solidarności” FSO Warszawa. 

Na zaproszenie śp. abpa Henryka Hosera, werbiści rozpoczęli pracę duszpasterską w parafii św. Jadwigi Śląskiej 1 sierpnia 2017 r. Przy współpracy z Werbistowskim Centrum Migranta Fu Szenfu, kościół parafialny stał się również miejscem duszpasterstwa migrantów.

Obchody stulecia były okazją wyśpiewania Trójjedynemu Bogu Te Deum laudamus i zarazem spojrzenia z nadzieją w przyszłość.

Eric Hounake SVD, Kazimierz Szałaj SVD

Za: www.werbisci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda