Home WiadomościZ kraju Werbiści: nowy duszpasterz ruchu „Maitri”

Werbiści: nowy duszpasterz ruchu „Maitri”

Redakcja

Biskupi zgromadzeni na 357. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski powołali o. Jana Stefanów SVD na Duszpasterza Krajowego Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata „Maitri”.

Ruch Maitri powstał w Polsce na przełomie roku 1975/76. Jest ruchem katolickim, zrzeszonym w Ogólnopolskiej Radzie Ruchów Katolickich, największym związku stowarzyszeń i ruchów katolickich w Polsce.

„Razem modlimy się, podejmujemy pracę dla najbiedniejszych z biednych na całym świecie, staramy się kształtować swe życie zgodnie z Ewangelią. – mówią o sobie członkowie ruchu. – W tej wspólnocie wielu z nas przeżywa stale swoją wielką przygodę, tu odnajduje sens swojego życia. Są wśród nas ludzie różnych stanów i zawodów, w różnym wieku.”

Statut ruchu wskazuje, iż jego charyzmatem jest wyrażona czynem miłość do ludzi najbiedniejszych, a do jego celów należy: „niesienie pomocy najbiedniejszym ludziom żyjącym w krajach Trzeciego Świata i wokół nas; budzenie wrażliwości sumień i otwieranie ludzkich serc na godność ludzi najbiedniejszych, na ich potrzeby oraz na wartości, którymi oni żyją;  szukanie dróg pojednania i zbliżenia między żyjącymi w dobrobycie i biednymi.”

W Polsce ośrodki Ruchu „Maitri” znajdują się w Białymstoku, Bytomiu, Gdańsku, Gliwicach, Lublinie, Pyskowicach, Raciborzu, Rybniku, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu.

O. Jan Stefanów będzie pełnił funkcję Duszpasterza Krajowego Ruchu przez jedną kadencję. Zastąpił na tym stanowisku ks. dr Romana Foryckiego, byłego rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku.

Więcej o Ruchu „Maitri”: www.maitri.pl

Za: www.werbisci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda