Home WiadomościZ kraju Werbiści – pielgrzymka dziękczynna do Lichenia

Werbiści – pielgrzymka dziękczynna do Lichenia

Redakcja

5 czerwca w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odbyła się pielgrzymka dziękczynna polskich werbistów i przyjaciół dzieła misyjnego. Zorganizowana została z okazji 100. rocznicy przybycia werbistów do Polski oraz 20. rocznicy beatyfikacji werbistow-męczenników II wojny światowej.

W pielgrzymce wzięło udział około 300 osób, wśród nich około stu współbraci werbistów: kapłanów, braci, kleryków i nowicjuszy. Razem z nimi w dziękczynieniu uczestniczyły siostry zakonne i delegacje świeckich z werbistowskich domów i parafiii na terenie Polski.

Spotkanie w Licheniu rozpoczęło się, zgodnie z programem, powitaniem w sali Całunu Turyńskiego, którego dokonał o godzinie 10.00 o. Sylwester Grabowski SVD, prowincjał. Wyraził wielką radość z obecności o. Paulusa Budi Kledena SVD, generała werbistów. Powitał również serdecznie wszystkich przybyłych gości. Prowincjał wyczytał wszystkie delegacje przybyłe z werbistowskich domów misyjnych, parafii, klasztorów sióstr i innych zaprzyjaźnionych grup. Wśród nich znalazły się parafie szczególnie związane z miejscem urodzin naszych Męczenników Werbistów: pw. Jakuba Większego z Cerekwicy pod Poznaniem, pw. Ducha Świętego w Winowie, pw. św. Marii Magdaleny w Chorzowie, pw. Trójcy Przenajświętszej w Katowicach. Wszystkich pielgrzymów było około 300 osób. 

Wywołany spontanicznie, głos zabrał również o. generał. W krótkich słowach wyraził wdzięczność za zaproszenie do tej szczególnej celebracji i dziękowania za 100 lat obecności werbistów na ziemiach polskich. Przyznał, że polscy werbiści mają ogromny wkład w tworzenie licznych misji na całym świecie. Wspomniał, że ogromna liczba powołań z naszego kraju wspierała i do dziś zapewnia kontynuację misyjnych działań, pracy duszpasterskiej, formacyjnej i związanej z różnymi apostolatami.

Na początku spotkania zebrani mieli okazję zapoznać się z historią działalności werbistów na ziemiach polskich. W zgrabny i przystępny sposób przedstawił ją w referacie o. Janusz Brzozowski SVD. Liczne prezentowane fotografie pomogły wyobrazić sobie te już odległe chwile.

Przed Eucharystią mieliśmy okazję przeżyć Adorację Najświętszego Sakramentu, która odbyła się w kaplicy pw. Trójcy Świętej. Była to chwila cichej osobistej modlitwy i błagania w intencjach całego zgromadzenia. Podczas niej o. prowincjał i o. Henryk Kałuża SVD wypraszali szczególne łaski za wstawiennictwem naszych Błogosławionych Męczenników: Alojzego Ligudy, Stanisława Kubisty, Ludwika Mzyka i Grzegorza Frąckowiaka. To już 20. rocznica ogłoszenia ich błogosławionymi Kościoła. Przez Maryję zawierzyli wszelkie sprawy naszej Polskiej Prowincji i całego Zgromadzenia Słowa Bożego.

Dziękczynnej Mszy Świętej, sprawowanej w Bazylice, przewodniczył J. E. Ks. Bp Jacek Jezierski, Ordynariusz Elbląski. W uroczystej Mszy uczestniczyli też inni pielgrzymi. Wśród nich wiele grup dzieci pierwszokomunijnych. Z zaciekawieniem uczestniczyli w uroczystości misjonarzy.

Podczas homilii bp Jacek przypomniał historię werbistów i nasz wkład w misyjną działalność Kościoła. Wskazał na wielki dynamizm, jakim charakteryzowało się nasze zgromadzenie. Wspomniał o fakcie, że w drugiej połowie XX wieku małe warmińskie miasto Pieniężno, wydało ponad 600 kapłanów. Kościół posłał ich do 56 krajów na wszystkich kontynentach. Wskazał, że to werbiści w Polsce, przyczynili się do wzrostu świadomości misyjnej świeckich i duchownych.

Nauczanie soborowe, streszczone w zdaniu „Cały Kościół jest misyjny”, werbiści kontynuowali przez ponad pół wieku. Wskazywali, że cały Kościół jest misyjny, ma przekazywać Dobrą Nowinę tym, którzy jej nie znają – mówił bp Jezierski.

Pod koniec homilii wskazał, że werbiści, gdziekolwiek posługują, dbają również o godne życie ludzi. Zakładają szkoły, wspierają przychodnie lekarskie, dbają o zepchniętych na margines. Są otwarci na różne kultury i potrafią integrować wokół Ewangelii.

Wezwanie misyjne. Ono też nas dotyczy. Wierni pragnieniu Jezusa i posłani przez Niego, winniśmy na miarę naszych możliwości, w tym dziele uczestniczyć i je wydatnie wspomagać – wezwał bp Jacek Jezierski.

W drugiej części licheńskiej pielgrzymki werbistów i całej Rodziny Arnoldowej, uczestniczyliśmy w Koronce do Bożego Miłosierdzia. Bezpośrednio po niej, o. Henryk Kałuża SVD, w konferencji pt. „Będziecie moimi świadkami”, zaprezentował sylwetki naszych Błogosławionych Męczenników. Przywołał początki i dalsze kroki procesu beatyfikacyjnego czterech werbistów. Wspomniał o obecnie trwających procesach męczenników werbistów w różnych krajach (Niemcy, Polska, Indie, Filipiny, Papua Nowa Gwinea i Indonezja).

Jedna wielka procesja świętych i błogosławionych, Sług Bożych, mówi nam, że są na świecie wartości, za które trzeba być gotowym poświęcić nawet życie – puentował wypowiedź o. Henryk.

Dziękczynną pielgrzymkę u stóp Matki Boskiej Licheńskiej zakończyliśmy programem słowno-muzycznym “Nie bój się świętości” w wykonaniu aktorów: Ewy Ziętek, Tadeusza Chudeckiego i Jerzego Filara. Przywołane postaci świętych we wspaniały sposób przemówiły w refleksji o naszym życiu, najważniejszych wartościach i poświęceniu, które wyróżnia powołanie chrześcijańskie. 

Krzysztof Kołodyński SVD

Za: www.werbisci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda