Home WiadomościZ kraju Werbiści: spotkanie duszpasterzy imigrantów Archidiecezji Warszawskiej

Werbiści: spotkanie duszpasterzy imigrantów Archidiecezji Warszawskiej

Redakcja

Tegoroczny Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzono w niedzielę 15 stycznia, tj. w liturgiczne wspomnienie św. Arnolda Janssena, Założyciela trzech zgromadzeń misyjnych: Zgromadzenie Słowa Bożego (Misjonarze Werbiści), Zgromadzenia Sióstr Służebnic Ducha Świętego oraz Zgromadzenia Sióstr Służebnic Ducha Świętego od Wieczystej Adoracji.

W związku z tym werbistowski Ośrodek Migranta Fu Shenfu zorganizował spotkanie duszpasterzy imigrantów posługujących w Archidiecezji Warszawskiej. Inicjatorem spotkania był. o. Damian Cichy SVD.

Aktualnie duszpasterską troską na terenie Warszawy i w jej okolicach, objętych jest 10 grup językowych: angielska, niemiecka, francuska, węgierska, hiszpańska, litewska, ormiańska, koreańska, wietnamska, filipińska. Na spotkanie przybyli prawie wszyscy, z wyjątkiem przedstawicieli duszpasterstw Filipińczyków i Ormian.

Wzięli w nim także udział delegowani przez biskupów diecezjalnych reprezentacji obydwu kurii: archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko – praskiej. Przybyły również siostry zakonne ze wspólnot misyjnych, zaangażowanych w pomoc migrantom: Misjonarki Franciszkanki Maryi i Siostry Służebnice Ducha Świętego. Warto podkreślić, że było to pierwsze tego typu spotkanie duszpasterzy imigrantów w Polsce, które miało nie tylko charakter informacyjny, ale stało się okazją do skonsolidowania działań Kościoła w Polsce na rzecz pomocy uchodźcom i migrantom.

Szansą na pogłębienie zasygnalizowanych w czasie spotkania tematów i problemów będzie międzynarodowe sympozjum na UKSW w Warszawie na temat: Posługiwanie i misja wśród migrantów. Będzie ono częścią III spotkania Europejskich Duszpasterzy Migrantów, które odbędzie się w tym roku, dniach 23 – 26 października w Warszawie.

Ośrodek Migranta Fu Shenfu powstał z inicjatywy Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego we wrześniu 2005 r. Aktualnie zaangażowanych jest w nim 5 współbraci: 2 Wietnamczyków i 3 Polaków. Swoją działalnością obejmuje migrantów i pomaga im w następujący sposób:: legalizacja pobytu w Polsce, nauka języka polskiego, dostęp do bezpłatnej kawiarenki internetowej, duszpasterstwo Wietnamczyków i innych wspólnot migrantów. Obecnie dyrektorem ośrodka jest o. Jan Wróblewski SVD.

Międzynarodowy Dzień Migrantów, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 4 grudnia 2000 roku na wniosek Rady Gospodarczej i Społecznej, obchodzony jest 18 grudnia. Kościół Katolicki natomiast Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzi corocznie w drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego (Trzech Króli).

Na świecie co 35 osoba jest migrantem, żyje i pracuje poza krajem swojego pochodzenia. Migranci stanowią część populacji we wszystkich państwach na świecie.

Więcej o Ośrodku na stronach www.migrant.pl 

Za: www.werbisci.pl


“Wspólnoty chrześcijańskie winny szczególną troską otoczyć pracujących migrantów oraz ich rodziny, towarzysząc im modlitwą, okazując solidarność i chrześcijańską miłość; wykorzystując to, co wzajemnie wzbogaca, jak również wprowadzając nowe programy polityczne, ekonomiczne i społeczne, które będą sprzyjały poszanowaniu godności każdej osoby ludzkiej, ochronie rodziny, będą zapewniały godziwe mieszkanie, pracę i opiekę.

Kapłani, zakonnicy i zakonnice, świeccy, a przede wszystkim młodzież winni z wrażliwością służyć wsparciem bardzo licznym siostrom i braciom, którzy uciekając od przemocy, muszą konfrontować się z nowymi stylami życia i przezwyciężać trudności integracyjne. “

Orędzie na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy


 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda